MENU
zdravy-zivot

Dáva vám zabrať zmena počasia? Praktické tipy, ktoré vám vrátia energiu

Ak sledujeme príliš dlho obrazovku, oči začnú prirodzene slziť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Dáva vám zabrať zmena počasia? Praktické tipy, ktoré vám vrátia energiu

Cítite zvýšenú únavu, pobolievajú vás kĺby či hlava? Počasie môže organizmus skutočne potrápiť. Ideálne je, ak sa na výkyvy pripravíte.

Zmeny počasia neovplyvníte, musíte sa s nimi vyrovnať. Extrémne výkyvy teplôt sú záťažou pre organizmus najmä počas leta. Jednoduché tipy vám pomôžu nájsť stratenú energiu a ľahšie sa vyrovnáte s prudkým ochladením a dažďom. Praktické rady prináša nemecký portál vital.de. Presné súvislosti medzi počasím a fyzickými ťažkosťami nie sú ešte úplne objasnené. Môže sa za nimi skrývať zmena tlaku, vlhkosti a teploty. V štúdii z roku 2014 napríklad odborníci pozorovali súvislosti medzi zmenou tlaku vzduchu a zhoršujúcimi sa ťažkosťami u ľudí, ktorí trpeli atritídou bedrového kĺbu. 

1. Vyvetrajte si hlavu

Možno sa vám to na prvý pohľad nebude pozdávať, ale asi najlepším prostriedkom ako sa vyrovnať s prudkou zmenou počasia, je prechádzka na čerstvom vzduchu. Pohyb rozprúdi krvný obeh, poteší kĺby, preberia vás z únavy a dokáže zmierniť aj bolesti hlavy. Organizmus si každou minútou strávenou vonku, ľahšie zvykne na novú poveternostnú situáciu. Snažte sa byť čo najčastejšie vonku. Dvojnásobne to platí, ak počas pracovných dní trávite väčšinu dňa v interiárii.

2. Sprcha opäť zaberá

Telo sa ľahšie vyrovná so zmenami počasia, ak si pravidelne doprajete striedavú sprchu. Je to tréning pre krvný obeh a cievy. Rovnaký efekt môže mať aj pravidelná návšteva sauny. Vďaka prevencii zmiernite výrazné reakcie organizmu na prudké zmeny počasia. Striedavé sprchy zároveň potešia i imunitu.

Ako sa prejavuje citlivosť na počasie:

  • bolesť hlavy až migréna
  • bolesť kĺbov
  • únava
  • poruchy spánku
  • obehové problémy

3. Šup do postele

Najmä pri výrazne premenlivom počasí potrebuje telo pravidelný a dostatočný spánok. Len v prípade, ak sa dopre vyspíte, bude dobre fungovať nielen metabolizmus, ale i krvný obeh. Nevyspaté telo sa horšie vyrovnáva s akýmkoľvek stresom.

4. Pomôže aj strava

Vyhýbajte sa alkoholu, nikotínu i kofeínu. Práve tie môžu u tých, ktorí citlivo reagujú na zmeny počasia, vyvolať bolesti hlavy a migrény. Počas extrémnych zmien počasia vsaďte na vyváženú stravu, bohatú na vlákninu, vitamínu a minerály. Ideálne sú čerstvé šaláty, ktoré využijete ako prílohu.

5. Vyskúšajte zábaly

Ak vás pri náhlych výkyvoch počasia trápia závraty a problémy s krvným obechom, vyskúšajte studené zábaly na lýtka, následne si nohy na pár minút vyložte. Krv sa tak rýchlejšie vráti do stredu tela, čo uľaví obehovému systému, radí stránka vital.de.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor