MENU
zdravy-zivot

Ráno alebo večer? Nie je jedno, kedy sa postavíte na váhu!

Nevážte sa každý deň, inak znechutene  vzdáte diétu.
Zdravý život

Ráno alebo večer? Nie je jedno, kedy sa postavíte na váhu!

Hmotnosť je veľmi premenlivá záležitosť. Medzi raňajkami a večerou môže ručička na váhe ukazovať viac aj o dve až tri kilá.

Je rozdiel v tom, či sa vážite ráno alebo večer, najedení, hladní, nahí, oblečení alebo po návšteve toalety. Ideálne je, ak sa postavíte na váhu po rannej stolici a nahí. Číslo, ktoré takto získate si zapíšte, aby ste vedeli porovnať údaje.

Dajte tuku čas

Ak ste sa aspoň jedenkrát pokúšali chudnúť, určite poznáte ten pocit, ktorý vás ovládne predtým ako sa postavíte na váhu. Obyčajne je to deprimujúca záležitosť. Až 82 percent chudnúcich žien na jednom americkom webovom portáli, ktorý je zameraný na zdravý životný štýl, priznalo, že trpia depresiami vždy, keď majú ísť skontrolovať svoju snahu na váhe. Odborníci varujú, aby ste sa nevážili každý deň. Odchádzajúcim tukom musíte dať dostatočný čas, aby ste sa ich zbavili.

Čítajte: Strážite si hmotnosť? BMI vám môže klamať, tvrdia odborníci

Raz za týždeň stačí!

Prvýkrát sa postavte na váhu na začiatku chudnutia, aby ste si zaznamenali hmotnosť, z ktorej idete zhadzovať. Potom až o dva týždne a následne si kontrolujte hmotnosť každý týždeň, vždy v rovnaký deň. Ľudia, ktorí chcú schudnúť rýchlo sa postavia na váhu každý deň, niektorí i viackrát za deň. Tento proces vám však viac uškodí ako pomôže. Nepohyblivá ručička na váhe vás ľahko znechutí a vy môžete rezignovať.

Viete, že…
Zo zlých snov schudnete viac? Počas noci spálite priemerne 400 kiloJoulov za hodinu. Ak spíte 8 hodín denne, zbavíte sa 3200 kJ. Pokiaľ vás v noci potrápia zlé sny, energie spálite viac.

VIDEO: Najefektívnejšia metóda spaľovania tukov: Zlepší sex i zdravie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor