MENU
zdravy-zivot

Budíte sa kompletne mokrí? Nadmerné nočné potenie môže mať vážnu príčinu

Dlhodobé nadmerné potenie nepodceňujte!
Zdravý život

Budíte sa kompletne mokrí? Nadmerné nočné potenie môže mať vážnu príčinu

Možno si myslíte, že nadmerné potenie je výsledkom tvrdého spánku a počas snívania ste príliš sústredení. Ak sa to však stáva pravidelne, chyba môže byť vo vašom zdraví.

Nočné mory vás nestrašia a napriek tomu sa budíte do nitky mokrí? Pyžamo si meníte každú noc alebo rovno niekoľkokrát a posteľné obliečky minimálne dookola sušíte a vetráte. Potenie je bežnou reakciou tela na zvýšený príjem tekutín, horúcich nápojov, korenistých jedál a na fyzickú námahu. Sprevádza tiež silné emocionálne zážitky a zvýšenú hladinu kortizolu, hormón stresu. Mnohé svetové štúdie dokázali, že s problémom nadmerného potenia počas noci bojuje takmer polovica poulácie. Je tiež prirodzenou reakciou ženského tela na výkyvy hormónov počas menštruácie, po pôrode alebo v menopauze. Ak však príčinu nevidíte a na vine nie je ani hrubé pyžamo z nepriedušnej látky či prekúrená miestnosť, možno by ste sa mali mať na pozore. Nadmernou produkciou potu trpia nadobličky, ktoré sú riadené podmozgovou žľazou, ktorá mu dáva signály na produkciu hormónov. Výsledkom ich záťaže je únava, spomalený metabolizmus a depresívne nálady až agresivita.

Ak vás potenie obmedzuje a vznikne z neho dlhodobý problém, dajte sa vyšetriť u lekára! Môže ísť aj o symptóm závažného ochorenia:

 • Hormonálne poruchy, diabetes, porucha štítnej žľazy.
 • Infekcia v tele - sprevádzaná horúčkou nad 38°C.
 • Syndróm spánkovej apnoe.
 • Chronické zápalové ochorenia, HIV, tuberkulóza, abscesy a ďalšie.
 • Nádorové ochorenia.
 • Niektoré neurologické ochorenia ako je poškodenie hypothalamu, ischémia, epilepsia.

Diagnostika príčiny nadmerného potenia môže byť zložitá. Všímajte si preto i sprievodné príznaky ako napríklad horúčka, bolesti či iné neobvyklé stavy a nezabudnite o nich povedať lekárovi!

Aj cez deň ako v saune?

Ak sa potíte aj počas dňa, môže ísť o hyperhidrózu, pri ktorej sa človek potí vždy na konkrétnom mieste, pričom zvyšok tela je v suchu. Najčastejšie sú to dlane, chodidlá, podpazušie, miesta pod prsiami či triesla. Hyperhidrózu odborníci riešia niekoľkými zákrokmi. Buď aplikáciou botoxu alebo akýmsi odsatím potných žliaz. Ďalšou možnosťou je užívanie anticholinergík. Tabletky však so sebou nesú radu nežiadúcich účinkov.

Čo zmierni potenie?

 • Pri nadmernom vylučovaní potu by ste sa mali vyhýbať korenistým jedlám.
 • Noste oblečenie z prírodných materiálov, najlepšie z bavlny. Na trhu sú tiež vankúše a periny s pridaním koloidného striebra či z bambusových vláken, ktoré sú priedušné, antibakteriálne a dobre sajú vlhkosť.
 • Domov si neprekurujte a dbajte na pravidelnú hygienu.
 • Potenie môže byť tiež vedľajším účinkom niektorých druhov liekov, predovšetkým antidepresív. Riešením môže byť ich výmena po konzultácii s lekárom.
 • Aj tento problém dokážu zmierniť bylinky. Konkrétne pomáhajú odvary z dubovej kôry a šalvie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor