MENU
zdravy-zivot

Budíte sa kompletne mokrí? Nadmerné nočné potenie môže mať vážnu príčinu

Dlhodobé nadmerné potenie nepodceňujte!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Budíte sa kompletne mokrí? Nadmerné nočné potenie môže mať vážnu príčinu

Možno si myslíte, že nadmerné potenie je výsledkom tvrdého spánku a počas snívania ste príliš sústredení. Ak sa to však stáva pravidelne, chyba môže byť vo vašom zdraví.

Nočné mory vás nestrašia a napriek tomu sa budíte do nitky mokrí? Pyžamo si meníte každú noc alebo rovno niekoľkokrát a posteľné obliečky minimálne dookola sušíte a vetráte. Potenie je bežnou reakciou tela na zvýšený príjem tekutín, horúcich nápojov, korenistých jedál a na fyzickú námahu. Sprevádza tiež silné emocionálne zážitky a zvýšenú hladinu kortizolu, hormón stresu. Mnohé svetové štúdie dokázali, že s problémom nadmerného potenia počas noci bojuje takmer polovica poulácie. Je tiež prirodzenou reakciou ženského tela na výkyvy hormónov počas menštruácie, po pôrode alebo v menopauze. Ak však príčinu nevidíte a na vine nie je ani hrubé pyžamo z nepriedušnej látky či prekúrená miestnosť, možno by ste sa mali mať na pozore. Nadmernou produkciou potu trpia nadobličky, ktoré sú riadené podmozgovou žľazou, ktorá mu dáva signály na produkciu hormónov. Výsledkom ich záťaže je únava, spomalený metabolizmus a depresívne nálady až agresivita.

Ak vás potenie obmedzuje a vznikne z neho dlhodobý problém, dajte sa vyšetriť u lekára! Môže ísť aj o symptóm závažného ochorenia:

 • Hormonálne poruchy, diabetes, porucha štítnej žľazy.
 • Infekcia v tele - sprevádzaná horúčkou nad 38°C.
 • Syndróm spánkovej apnoe.
 • Chronické zápalové ochorenia, HIV, tuberkulóza, abscesy a ďalšie.
 • Nádorové ochorenia.
 • Niektoré neurologické ochorenia ako je poškodenie hypothalamu, ischémia, epilepsia.

Diagnostika príčiny nadmerného potenia môže byť zložitá. Všímajte si preto i sprievodné príznaky ako napríklad horúčka, bolesti či iné neobvyklé stavy a nezabudnite o nich povedať lekárovi!

Aj cez deň ako v saune?

Ak sa potíte aj počas dňa, môže ísť o hyperhidrózu, pri ktorej sa človek potí vždy na konkrétnom mieste, pričom zvyšok tela je v suchu. Najčastejšie sú to dlane, chodidlá, podpazušie, miesta pod prsiami či triesla. Hyperhidrózu odborníci riešia niekoľkými zákrokmi. Buď aplikáciou botoxu alebo akýmsi odsatím potných žliaz. Ďalšou možnosťou je užívanie anticholinergík. Tabletky však so sebou nesú radu nežiadúcich účinkov.

Čo zmierni potenie?

 • Pri nadmernom vylučovaní potu by ste sa mali vyhýbať korenistým jedlám.
 • Noste oblečenie z prírodných materiálov, najlepšie z bavlny. Na trhu sú tiež vankúše a periny s pridaním koloidného striebra či z bambusových vláken, ktoré sú priedušné, antibakteriálne a dobre sajú vlhkosť.
 • Domov si neprekurujte a dbajte na pravidelnú hygienu.
 • Potenie môže byť tiež vedľajším účinkom niektorých druhov liekov, predovšetkým antidepresív. Riešením môže byť ich výmena po konzultácii s lekárom.
 • Aj tento problém dokážu zmierniť bylinky. Konkrétne pomáhajú odvary z dubovej kôry a šalvie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor