MENU
zdravy-zivot

Ranná rutina proti úzkosti: Čo robiť pre lepší začiatok dňa?

Ráno robí deň.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ranná rutina proti úzkosti: Čo robiť pre lepší začiatok dňa?

Nechce sa vám ráno vstať z postele, pretože sa desíte toho, čo vás zase čaká? Začnite vstávať skôr a zostavte si svoje vlastné ranné rituály, ktoré vám pomôžu zvládať všetky povinnosti ľahšie.

Ráno robí deň. Prebuďte sa doň s dobrou náladou a svieži ako rybička! Ako si vytvoriť rutinu, ktorá upokojí vašu myseľ a zároveň vás naštartuje na celý deň?

Základom je nastaviť si reálne ciele. Každý z nás má iné možnosti. Je jasné, že mladý pár pracujúci z domu má iné možnosti ako manželia s tromi deťmi, ktorí musia do práce dochádzať. Veľmi dôležité je myslieť na kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Ak ho výrazne obmedzíte, nebudete ráno schopní poriadne fungovať. Nezabudnite preto na balans, ktorý vyhovuje práve vám. 

1. Začnite deň s pohárom vody

Voda a citrón, dve veci, ktoré vám môžu zmeniť život.Voda a citrón, dve veci, ktoré vám môžu zmeniť život.
Zdroj: Shutterstock

Skôr ako si pripravíte kávu alebo čaj, vypite aspoň jeden pohár vody, aby ste organizmus po noci hydratovali. Správna hydratácia zvyšuje kognitívne funkcie, vďaka tomu je naša myseľ jasnejšia, máme lepšiu náladu a aj viac energie. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor