MENU
zdravy-zivot

Raňajky, obed, večera: 9 chutných receptov z potravín, ktoré máte určite doma

Vybrali ste si?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Raňajky, obed, večera: 9 chutných receptov z potravín, ktoré máte určite doma

Nakúpili ste si potraviny vo veľkom a teraz rozmýšľate, čo by ste si z nich mohli pripraviť? Máme pre vás pár inšpirácií na raňajky, obed aj večeru.

Raňajky: Jablkovo-škoricové mafiny

Pre tých, ktorí chcú rýchle a ľahké raňajky, ktoré si môžete vopred pripraviť, sú tieto mafiny vynikajúcou voľbou. Jablká majú tendenciu mať dlhšiu trvanlivosť ako iné ovocie, a keď sú zmiešané s ovsenými vločkami, škoricou, vajíčkom a mliekom, sú vynikajúcim tipom na zdravé a chutné raňajky.

Jablkovo-škoricové mafiny.Jablkovo-škoricové mafiny.
Jablkovo-škoricové mafiny.
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme:

 • 3 šálky (300 gramov) ovsených vločiek
 • 1 čajová lyžička prášku do pečiva
 • 1 a 1/2 čajovej lyžičky mletej škorice
 • 1/4 čajovej lyžičky soli
 • 1 šálka (240 ml) mlieka
 • 2 veľké vajcia
 • 1/2 šálky javorového sirupu
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
 • 1 stredne jablko

Postup:

 • Rúru predhrejte na 180 stupňov. Pri pečení môžete použiť košíčky alebo si olejom vymastite formu na mafiny.
 • V miske zmiešajte všetky suché ingrediencie, ovsené vločky, prášok do pečiva, škoricu a soľ.
 • Do druhej misky si pridajte mlieko, vajcia, javorový sirup a vanilkový extrakt a takisto dobre premiešajte. Pridajte všetky suché prísady a miešajte, kým sa všetky suroviny nespoja. Na záver pridajte nakrájané jablko a jemne všetko spolu premiešajte.
 • Zmes rozdeľte rovnomerne do formy na mafiny. Pečieme pri teplote 180 stupňov približne 25 - 30 minút alebo dovtedy, kým nie sú mafiny zlatohnedé a pevné.
Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor