MENU
zdravy-zivot

Raňajky, obed, večera: 9 chutných receptov z potravín, ktoré máte určite doma

Vybrali ste si?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Raňajky, obed, večera: 9 chutných receptov z potravín, ktoré máte určite doma

Nakúpili ste si potraviny vo veľkom a teraz rozmýšľate, čo by ste si z nich mohli pripraviť? Máme pre vás pár inšpirácií na raňajky, obed aj večeru.

Raňajky: Jablkovo-škoricové mafiny

Pre tých, ktorí chcú rýchle a ľahké raňajky, ktoré si môžete vopred pripraviť, sú tieto mafiny vynikajúcou voľbou. Jablká majú tendenciu mať dlhšiu trvanlivosť ako iné ovocie, a keď sú zmiešané s ovsenými vločkami, škoricou, vajíčkom a mliekom, sú vynikajúcim tipom na zdravé a chutné raňajky.

Jablkovo-škoricové mafiny.Jablkovo-škoricové mafiny.
Jablkovo-škoricové mafiny.
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme:

 • 3 šálky (300 gramov) ovsených vločiek
 • 1 čajová lyžička prášku do pečiva
 • 1 a 1/2 čajovej lyžičky mletej škorice
 • 1/4 čajovej lyžičky soli
 • 1 šálka (240 ml) mlieka
 • 2 veľké vajcia
 • 1/2 šálky javorového sirupu
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
 • 1 stredne jablko

Postup:

 • Rúru predhrejte na 180 stupňov. Pri pečení môžete použiť košíčky alebo si olejom vymastite formu na mafiny.
 • V miske zmiešajte všetky suché ingrediencie, ovsené vločky, prášok do pečiva, škoricu a soľ.
 • Do druhej misky si pridajte mlieko, vajcia, javorový sirup a vanilkový extrakt a takisto dobre premiešajte. Pridajte všetky suché prísady a miešajte, kým sa všetky suroviny nespoja. Na záver pridajte nakrájané jablko a jemne všetko spolu premiešajte.
 • Zmes rozdeľte rovnomerne do formy na mafiny. Pečieme pri teplote 180 stupňov približne 25 - 30 minút alebo dovtedy, kým nie sú mafiny zlatohnedé a pevné.
Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor