MENU
zdravy-zivot

Rakovinu pečene cítiť aj v ramene: 9 príčin bolestí upozorní na problém

Bolí vás rameno? Môže sa tak hlásiť rakovina pečene.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Rakovinu pečene cítiť aj v ramene: 9 príčin bolestí upozorní na problém

Problém s pečeňou sa môže prejaviť vzdialenou bolesťou.

Je to najväčší orgán v tele. Ako zistíte, že vás bolí práve pečeň? Občas si za bolesť pečene môžeme zameniť pichanie v boku, často sa ozve po alkoholovej noci. No možno si ju pomýliť s bolesťou žalúdka, ten je však naľavo. Pečeň bolí skôr v strede alebo v pravej časti brucha, ale cítiť ju možno aj v chrbtici či dokonca v ramenách.

„Pečeň v skutočnosti nemá žiadne receptory bolesti. Zvyčajne k bolesti dochádza preto, že membrána, ktorá ju obklopuje, je zapálená v dôsledku choroby alebo zranenia,“ vysvetľuje WebMD. Bolieť môže z banálnych príčin, ktoré prehrmia, no aj z vážnych. Prečo vás teda bolí pečeň?

1. Vírusová hepatitída

Ide o zápal pečene typu A, B a C. Bolieť môže v pravej hornej časti brucha, pridruží sa tmavá farba moču, žltá koža alebo oči, únava, nevoľnosť alebo vracanie.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor