MENU
zdravy-zivot

Rakovina prostaty je strašiakom mnohých mužov, odhaliť sa však dá aj z krvi

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Rakovina prostaty je strašiakom mnohých mužov, odhaliť sa však dá aj z krvi

Máte po päťdesiatke a ešte ste neboli u urológa? Mali by ste spozornieť. Štatistiky naznačujú, že rakovina prostaty bude počas života diagnostikovaná až jednému z ôsmich mužov. Dlhodobo sa pritom môže skrývať za celkom nenápadné problémy.

Rakovina prostaty zo začiatku nebolí a práve v tom je nebezpečná. „Ročne na Slovensku diagnostikujeme okolo 3000 pacientov s týmto onkologickým ochorením. Ak prídeme na rakovinu prostaty včas, dokážeme im zachrániť život,“ hovorí urológ Roman Sokol. Slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie pri močení, krv v moči alebo v semennej tekutine či bolesť v krížoch alebo bedrách patria medzi najčastejšie varovné príznaky, že prostata nie je v poriadku. Muži by mali v takýchto prípadoch navštíviť urológa, po 50. roku života je takáto prehliadka už nevyhnutná. Urológ Sokol však odporúča vyhľadať odborníka aj skôr. „Muži po 40. roku života s pozitívnou rodinnou anamnézou alebo muži po 45. roku, ktorí majú problémy s močením, eventuálne s erekciou, by si mali nájsť čas a prísť na preventívne urologické vyšetrenie,“ dodáva.

Väčšina mužov má z prevencie strach

Rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek, hormonálna nerovnováha, ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a obezita. Preventívna prehliadka je pritom veľmi jednoduchá, nebolestivá a problémy dokáže odhaliť včas. Väčšinu mužov však brzdí ostych a strach, preto často prichádzajú neskoro. „Muži sa najviac boja vyšetrenia prostaty cez konečník. Význam tohto vyšetrenia je však neodškriepiteľný a mimoriadny. Týmto veľmi jednoduchým vyšetrením dokážeme odhaliť dve z troch najčastejších onkologických ochorení u muža – je to rakovina prostaty a rakovina hrubého čreva alebo konečníka,“ vysvetľuje urológ.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Pri podozrení na rakovinu prostaty sa štandardne vyšetruje množstvo takzvaného antigénu špecifického pre prostatu v krvi, známeho ako PSA, čo je enzým produkovaný bunkami prostaty. Tieto hodnoty však môžu byť skreslené a nie každý muž so zvýšenou hodnotou PSA má hneď aj rakovinu prostaty. Pre dôkladné odlíšenie rakoviny od zväčšenej prostaty je preto potrebná dôsledná diagnostika prostredníctvom magnetickej rezonancie a biopsie, ktorá je často pre mužov nepríjemnou skúsenosťou.

Riešenie v podobe jednoduchého testu

„Môže dôjsť k situácii, kedy vyšetrenie PSA nie je dostatočné. Často potom stojíme pred rozhodnutím, či urobiť ďalšie, následné vyšetrenia. Test spoločnosti Glycanostics je jedným z najlepších, ak nie vôbec najlepší na to, aby sme niektorým vyšetrovacím metódam, ktoré môžu byť aj bolestivé, ako napríklad biopsia prostaty, zabránili a nerobili ich zbytočne,“ vysvetľuje urológ Sokol s tým, že takýto test určí u koho je ešte biopsia potrebná a u koho už nie.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Glycanostics

„Našou snahou je urológom pomôcť presnejšie určiť riziko rakoviny prostaty z krvi, a to ešte pred biopsiou. Test Giasay® PROSTATE umožňuje najpresnejšie hodnotenie zo všetkých dostupných krvných testov,“ vysvetľuje vedec Ján Tkáč, popredný slovenský expert na biotechnológie a spoluzakladateľ slovenskej spoločnosti Glycanostics, ktorá stojí za vývojom krvného testu.

Test v troch validačných štúdiách na počte 501 pacientov preukázal, že vie spoľahlivo zachytiť 82 zo 100 prípadov rakoviny prostaty, a to aj veľmi skoré štádiá. „Toto minimálne invazívne vyšetrenie je pre lekárov dostupné bez potreby ďalšieho technologického vybavenia, prináša rýchle výsledky a znižuje počet falošne pozitívnych výsledkov,“ dodáva technologický riaditeľ a spoluzakladateľ startupu Glycanostics, vedec Tomáš Bertók.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Glycanostics

Rakovina prostaty je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužov. Ochorenie napáda žľazu pod močovým mechúrom, miesto tvorby bielkovín, ktoré chránia spermie pred poškodením. Prostata je akousi križovatkou, kde sa spájajú močové cesty a pohlavné cesty. Procesy jej rastu reguluje až sto chemických látok, hormónov a mediátorov a ak je ich rovnováha narušená, môže to viesť k rýchlejšiemu množeniu buniek a napokon aj k zvýšenej pravdepodobnosti vzniku rakovinovej bunky. Viac informácií o teste Giasay® PROSTATE ako aj informácie, ako sa pacient môže dostať k testu, kto mu ho urobí a ako sa dozvie výsledok, sú dostupné na stránke https://giasay.com

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor