MENU
zdravy-zivot

Rakovina kože nevznikne len spálením. Pozor na 7 „nevinných“ spúšťačov!

Knihy a čítanie kníh by mali byť dostupné pre každého. Šikovná Slovenka chce zmeniť knižný trh.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Rakovina kože nevznikne len spálením. Pozor na 7 „nevinných“ spúšťačov!

Dávať si pozor na opaľovanie počas najsilnejšieho slnka už nestačí. Existuje niekoľko ďalších dôvodov vzniku nádoru, o ktorých ste pravdepodobne doteraz nevedeli.

Prichádza leto a s ním aj príjemný oddych a načerpanie síl na slnku. Kto by sa tiež netešil z bonusu krásnej opálenej pokožky? Hoci je známe, že vystavovať sa priamemu slnku v čase poludňajších hodín bez ochranného faktoru je škodlivé, ruku na srdce, kto z času na čas tieto pravidlá neporuší? Pritom nielen nadmerné slnenie vás môže stáť zdravie. Spoznajte ďalšie prekvapivé riziká, ktoré môžu spustiť rakovinu kože.

Rakovina kože patrí do prvej päťky najčastejšie sa vyskytujúcich rakovín a stále stúpa počet ľudí, ktorých postihne. Ak sa nerozpozná včas, môže mať fatálne následky. Karcinóm sa zvyčajne objavuje na miestach, ktoré sú najviac vystavené škodlivým UV lúčom - ako tvár, ruky alebo dekolt. Zatiaľ čo nadmerné opaľovanie je najčastejšia príčina kože, existujú aj ďalšie, na ktoré by ste si mali dávať pozor.  

Nebezpečná jazda

Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale škodlivé ultrafialové lúče vás ohrozujú aj za volantom.Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale škodlivé ultrafialové lúče vás ohrozujú aj za volantom.
Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale škodlivé ultrafialové lúče vás ohrozujú aj za volantom.
Zdroj: Shutterstock

Podľa štúdie University School of Medicine v Saint Louis sú až tri štvrtiny melanónu v počiatočnom štádiu na ľavej strane tela. Dôvodom je, že počas jazdy sme vystavení UV žiareniu. Bočné okná podľa štúdie prepúšťajú až 63% nebezpečného UVA žiarenia. Jednou z možností je zaobstarať si priehľadnú fóliu na okná na ochranu pred ultrafialovým žiarením alebo sa len jednoducho pred jazdou natrite opaľovacím krémom.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor