MENU
zdravy-zivot

Rakovina číha na príležitosť. Nezabúdajte na tento doplnok stravy!

Vitamín D má na zdravie človeka oveľa väčší vplyv ako sa doteraz predpokladalo.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Rakovina číha na príležitosť. Nezabúdajte na tento doplnok stravy!

Vitamín D potrebujeme na správne fungovanie imunitného systému. V kombinácii s vitamínom C a dôležitými minerálmi podporuje obranu organizmu voči vírusom a baktériám. Ale jeho nedostatok sa neprejaví len náchylnosťou na prechladnutie a kovid. Hrozí niečo horšie.

Vitamín D má na zdravie človeka oveľa väčší vplyv ako sa doteraz predpokladalo. Narastajúce počty štúdií naznačujú, do akej miery vitamín D ovplyvňuje vznik a progresiu niektorých druhov rakoviny.

Jeden z výskumov ukázal, že nedostatok vitamínu D môže značiť aký je nádor zhubný. Zanalyzovala to štúdia uverejnená v časopise Clinical Cancer Research Journal na skupine mužov, ktorí už trpeli rakovinou prostaty. Naznačila, že nedostatok vitamínu D môže súvisieť s obzvlášť agresívnym bujnením nádorov prostaty.

Nedostatok déčka má dôsledky

Vitamín D udržuje organizmus v zdraví.Vitamín D udržuje organizmus v zdraví.
Vitamín D udržuje organizmus v zdraví.
Zdroj: Shutterstock

Štúdia pozorovala 667 mužov, Američanov, európskeho aj afrického pôvodu a to vo veku 40 až 79 rokov. Preukázala súvislosť medzi nízkymi hladinami déčka a zvýšením  agresivity nádorov prostaty. U mužov európskeho pôvodu bol stupeň malignity zvýšený pri hodnote vitamínu D pod 12ng/ml a u mužov afrického pôvodu už pri hladine pod 20 ng/ml.

Je teda nevyhnutné sledovať hodnoty vitamínu D aj u onkologických pacientov, pretože ich nedostatok môže ešte zvýšiť malignitu nádorov.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor