MENU
zdravy-zivot

Rakovina číha na príležitosť. Nezabúdajte na tento doplnok stravy!

Vitamín D má na zdravie človeka oveľa väčší vplyv ako sa doteraz predpokladalo.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Rakovina číha na príležitosť. Nezabúdajte na tento doplnok stravy!

Vitamín D potrebujeme na správne fungovanie imunitného systému. V kombinácii s vitamínom C a dôležitými minerálmi podporuje obranu organizmu voči vírusom a baktériám. Ale jeho nedostatok sa neprejaví len náchylnosťou na prechladnutie a kovid. Hrozí niečo horšie.

Vitamín D má na zdravie človeka oveľa väčší vplyv ako sa doteraz predpokladalo. Narastajúce počty štúdií naznačujú, do akej miery vitamín D ovplyvňuje vznik a progresiu niektorých druhov rakoviny.

Jeden z výskumov ukázal, že nedostatok vitamínu D môže značiť aký je nádor zhubný. Zanalyzovala to štúdia uverejnená v časopise Clinical Cancer Research Journal na skupine mužov, ktorí už trpeli rakovinou prostaty. Naznačila, že nedostatok vitamínu D môže súvisieť s obzvlášť agresívnym bujnením nádorov prostaty.

Nedostatok déčka má dôsledky

Vitamín D udržuje organizmus v zdraví.Vitamín D udržuje organizmus v zdraví.
Vitamín D udržuje organizmus v zdraví.
Zdroj: Shutterstock

Štúdia pozorovala 667 mužov, Američanov, európskeho aj afrického pôvodu a to vo veku 40 až 79 rokov. Preukázala súvislosť medzi nízkymi hladinami déčka a zvýšením  agresivity nádorov prostaty. U mužov európskeho pôvodu bol stupeň malignity zvýšený pri hodnote vitamínu D pod 12ng/ml a u mužov afrického pôvodu už pri hladine pod 20 ng/ml.

Je teda nevyhnutné sledovať hodnoty vitamínu D aj u onkologických pacientov, pretože ich nedostatok môže ešte zvýšiť malignitu nádorov.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor