Posledná možnosť
Diagnóza psychogénnej bolesti sa stanoví až vtedy, keď sa vylúčia všetky ostatné príčiny bolesti. Tabletky na bolesť v tomto prípade nepomôžu, alebo maximálne len na chvíľu. Cieľom je vyriešiť príčinu ťažkostí – teda najčastejšie uvoľniť napätie, naučiť sa pracovať so stresom a so zvýšenou záťažou. V tom pomáha psychoterapia, v istom prípade aj antidepresíva.
„Niekedy je depresia taká zvláštna, že sa neukáže poklesom nálady, ale bolesťou. Ak máte trebárs často zápal vaječníkov, tak vás bolí v malej panve. Ak zlomenú ruku, bolí tá. Depresívna bolesť je iná, nedá sa presne lokalizovať. Lieky proti bolesti zaberú len na chvíľu. Jej intenzita kopíruje stav pri depresii. Najhoršia je ráno, k večeru odznieva, ale o štvrtej ráno vás zobudí. Na takúto bolesť potom zaberú antidepresíva,“ prevapuje psychiatička MUDr. Ľubomíra Izáková.
Z depky reuma a opačne
Niektoré ochorenia sa vyskytujú častejšie, ak zároveň trpíte depresiou. Konkrétne artritída, rakovina, ochorenia srdcovo-cievneho systému, autoimunitné choroby a cukrovka druhého typu. Nedá sa samozrejme presne povedať, že depresia spúšťa tieto ochorenia, vzťah môže fungovať aj opačne.
Depresia je jedným z najčastejších problémov ľudí s chronickou bolesťou. Nie je divu - chronická bolesť môže výrazne ovplyvniť kvalitu života človeka. Príznaky depresie môžu byť aj výsledkom vedľajších účinkov liečby chronických ochorení.
Lieky pomôžu
Väčšinu ľudí s depresiou možno úspešne liečiť liekmi, psychoterapiou alebo ich kombináciou. Okrem toho, že niektoré antidepresíva sú primárnou liečbou depresie, sú účinné aj pri liečbe mnohých chronických bolestivých syndrómov, napríklad pri bolestivých poruchách súvisiacich s nervami ako ischias či hernie. Antidepresíva totiž menia fungovanie oblastí a neuroprenášačov zodpovedných za prenos správ medzi mozgovými bunkami. Jeden z nich – noradrenalín zohráva úlohu pri depresii aj bolesti, vysvetľuje WebMD.