MENU
Zdravý život

Nenápadný spúšťač rakoviny i cukrovky? Toto si všímajte o štvrtej ráno

Posledná možnosť

Diagnóza psychogénnej bolesti sa stanoví až vtedy, keď sa vylúčia všetky ostatné príčiny bolesti. Tabletky na bolesť v tomto prípade nepomôžu, alebo maximálne len na chvíľu. Cieľom je vyriešiť príčinu ťažkostí – teda najčastejšie uvoľniť napätie, naučiť sa pracovať so stresom a so zvýšenou záťažou. V tom pomáha psychoterapia, v istom prípade aj antidepresíva.

Niekedy je depresia taká zvláštna, že sa neukáže poklesom nálady, ale bolesťou. Ak máte trebárs často zápal vaječníkov, tak vás bolí v malej panve. Ak zlomenú ruku, bolí tá. Depresívna bolesť je iná, nedá sa presne lokalizovať. Lieky proti bolesti zaberú len na chvíľu. Jej intenzita kopíruje stav pri depresii. Najhoršia je ráno, k večeru odznieva, ale o štvrtej ráno vás zobudí. Na takúto bolesť potom zaberú antidepresíva,“ prevapuje psychiatička MUDr. Ľubomíra Izáková.

Z depky reuma a opačne

Niektoré ochorenia sa vyskytujú častejšie, ak zároveň trpíte depresiou. Konkrétne artritída, rakovina, ochorenia srdcovo-cievneho systému, autoimunitné choroby a cukrovka druhého typu. Nedá sa samozrejme presne povedať, že depresia spúšťa tieto ochorenia, vzťah môže fungovať aj opačne. 

Depresia je jedným z najčastejších problémov ľudí s chronickou bolesťou. Nie je divu - chronická bolesť môže výrazne ovplyvniť kvalitu života človeka. Príznaky depresie môžu byť aj výsledkom vedľajších účinkov liečby chronických ochorení.

Lieky pomôžu

Väčšinu ľudí s depresiou možno úspešne liečiť liekmi, psychoterapiou alebo ich kombináciou. Okrem toho, že niektoré antidepresíva sú primárnou liečbou depresie, sú účinné aj pri liečbe mnohých chronických bolestivých syndrómov, napríklad pri bolestivých poruchách súvisiacich s nervami ako ischias či hernie. Antidepresíva totiž menia fungovanie oblastí a neuroprenášačov zodpovedných za prenos správ medzi mozgovými bunkami. Jeden z nich – noradrenalín zohráva úlohu pri depresii aj bolesti, vysvetľuje WebMD.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor