MENU
zdravy-zivot

Nenápadný spúšťač rakoviny i cukrovky? Toto si všímajte o štvrtej ráno

Budí vás o štvrtej nad ránom bolesť?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nenápadný spúšťač rakoviny i cukrovky? Toto si všímajte o štvrtej ráno

Duševné trápenie sa môže ozvať cez bolesť tela, všímajte si nočné hodiny.

Ak práve prežívate psychickú záťaž, aj obyčajné pichnutie špendlíkom budete vnímať intenzívnejšie ako pri vnútornej pohode. Niektoré typy psychických alebo emocionálnych problémov môžu spôsobiť, zvýšiť alebo predĺžiť bolesť. Môže sa stať, že sa sťažujete na bolesť orgánu, ktorého obraz však príznakom nezodpovedá, upozorňuje aj portál WebMD. Ak vás napríklad bolieva často hlava, ale neurológ nenájde žiadnu príčinu, príčina môže spočívať práve v psychike.

 

Kôpky nešťastia

Depresiu u ľudí, ktorí pôvodne prišli s telesným neduhom, vie niekedy už na pohľad odhadnúť aj všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová.

U niektorých sa dajú náznaky depresie prečítať už od dverí – z bezmocnej sklesnutej tváre, celkového postoja a ochabnutého držania tela. Avšak o dosť viac je takých, ktorí prídu do ambulancie s rôznorodými telesnými príznakmi. Až po istom čase, dôkladnej anamnéze a odborných vyšetreniach sa dostaneme k jadru veci a možno predpokladať, že za symptómami je skrytá depresia.“

Psychogénna bolesť je porucha bolesti spojená s psychologickými faktormi. Najčastejšie sa prejaví ako:

  • bolesť hlavy
  • bolesť svalov
  • bolesť chrbtice
  • bolesť panvy
  • bolesť žalúdka

Môže depresia spustiť rakovinu či cukrovku? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor