MENU
zdravy-zivot

Ako by toho nebolo dosť. Šíreniu koronavírusu praje v týchto dňoch veľmi zlé ovzdušie

Ak ste doteraz používali obyčajné chirurgické rúško, teraz je čas presedlať na kvalitnejšie s respirátorom.
Zdravý život

Ako by toho nebolo dosť. Šíreniu koronavírusu praje v týchto dňoch veľmi zlé ovzdušie

Vírusové čiastočky môžu do pľúc zaniesť tie prachové. Z rúška radšej presedlajte na respirátor.

V týchto dňoch je v takmer celej Európe „veľmi nepríjemná kvalita ovzdušia". Na Slovensku ho spôsobujú najmä prachové častice PM2,5. Upozorňuje na to Inštitút environmentálnej politiky (IEP) na sociálnej sieti, píše TASR.

Prachové častice dokážu podľa IEP preniknúť dýchacím systémom a spôsobiť zdravotné ťažkosti. „Okrem toho sa však ukazuje, že tieto malé prachové častice môžu zaniesť na svojom povrchu do pľúc ešte menšie vírusové čiastočky, a tým vysoké koncentrácie znečistenia v ovzduší podporujú aj šírenie nového koronavírusu," uviedli analytici.

Ochrana dva v jednom

Pred znečistením ovzduším IEP odporúča chrániť sa dobre tesniacim rúškom alebo respirátorom. V porovnaní s látkovou maskou poskytujte tvárová maska FFP2 oveľa väčšiu ochranu proti koronavírus, pretože dokáže zo vzduchu filtrovať častice a aerosóly. Nemecké odborové združenie zravotníckych a sociálnych služieb však odporúča, aby maximálna doba nosenia masky FFP2 nepresiahla 75 minút. Potom si doprajte aspoň polhodinovú prestávku. Minimalizujete tak namáhanie pľúc v dôsledku zvýšeného odporu pri dýchaní. 

Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúčajú používanie respirátorov FFP2 najmä v situáciách s vyšším rizikom infekcie, teda v spoločnosti väčšieho počtu ľudí dlhší čas v uzavretom priestore. „FFP2 masky bez výdychového ventilu poskytujú filtráciu vdychovaného aj vydychovaného vzduchu. Používajú sa najmä profesionálnymi skupinami, ktoré prichádzajú do priameho, úzkeho a opakovaného kontaktu s chorými infekčnými osobami," vysvetľujú hygienici. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor