DNA
Zbavujte sa kyseliny
MUDr. Ivana Revayová, MPH, reumatologička zo súkromnej polikliniky v Bratislave
Základom liečby pri dne je diéta a pitný režim, pretože príjem tekutín podporuje vylučovanie kyseliny močovej z organizmu.
2-3 litre
Samozrejmosťou majú byť 2-3 litre tekutín denne.
Najvhodnejšie sú minerálky s nízkym obsahom minerálov, ale aj čistá voda a ovocné šťavy. Vhodné sú ovocné čaje, je v nich viac vitamínu C, ale môžu byť i bylinkové. Nedporúčame čierny, hlavne nie silný. Nápoje striedajte, aj podľa ročného obdobia a možností. V lete sa zvýšeným potením tekutiny strácajú viac, dopĺňajte si ich, aby sa nezvyšovala koncentrácia kyseliny močovej v organizme a riziko akútneho dnového záchvatu alebo reaktivácie dnovej artritídy.
Pozor!
Nesmiete piť žiaden alkohol, silnú kávu, kakao a čierny čaj. Tabu je aj silný mäsový vývar.
CUKROVKA
Bez bubliniek a cukru
MUDr. Eva Žákovičová, endokrinologička a diabetologička zo súkromnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave-Petržalke
Základom pitného režimu diabetika má byť neperlivá stolová voda. Vhodné sú i prírodné minerálne vody s vyváženým obsahom minerálov a nižším obsahom sodíka, hlavne ak máte aj vysoký krvný tlak. Z prírodných minerálnych vôd je vhodná napríklad Korunná.
500 – 1 000 mg/l
Najvhodnejšie sú minerálne vody s celkovou mineralizáciou 500 – 1 000 mg/l, pomer horčíka a vápnika 1 : 2, sodíka a draslíka 2 : 1.
Keď hladina cukru v krvi prekročí istú hladinu, takzvaný obličkový prah, cukor odchádza močom a strháva so sebou vodu. Preto nezabúdajte na tekutiny, znižujú riziko močových infekcií. Každý deň vypite 2,5-3 litre tekutín, podľa počasia, kompenzácie a fyzickej aktivity.
Pre obsah antioxidantov je dobrou voľbou zelený čaj, môžete ho striedať so šípkovým, s bylinkovým alebo s čajom pre diabetikov. Oslaďte ho náhradnými nekalorickými sladidlami – sacharínom, aspartámom alebo prírodnou stéviou. Ľadový čaj nie je pre diabetikov vhodný práve pre to, že býva sladený cukrom. Obmenou sú nápoje s umelými sladidlami, citrónová voda alebo sódovka.
Pozor!
Pre diabetika nie sú dobré nápoje sladené sacharózou – repným cukrom, glukózou – hroznovým cukrom, alebo glukózovým sirupom, môžu rýchlo a výrazne zvyšovať hladinu cukru v krvi. Sú vhodné, iba ak poklesne glykémia pod spodnú hranicu.
Nepite ani džúsy a ovocné šťavy, obsahujú nielen fruktózu – ovocný cukor, ale často i pridaný cukor. Alkohol si doprajte príležitostne, najviac dva decilitre vína, alebo pol litra piva denne.
VYSOKÝ TLAK A OCHORENIA SRDCA
Vyhýbajte sa soli
MUDr. Ivan Majerčák kardiológ, obezitológ z I. Internej kliniky Lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach
S vysokým krvným tlakom sa vyhýbajte najmä minerálnym vodám s vyšším obsahom soli. Základom pitného režimu je obyčajná voda z vodovodu, ak vám prekáža príchuť chlóru, nechajte ju odstáť alebo ju nalejte do mixéra. Chutnejšou alternatívou sú nesladené stolové a nízko mineralizované vody.
Okrem ľudí s nízkym tlakom sú minerálne vody s nízkou mineralizáciou vhodné pre každého. Normu spĺňajú stolové, dojčenské vody a minerálky s nízkym obsahom chloridu sodného NaCl. Vhodná je i filtrovaná voda.
Súčasťou pitného režimu môžu byť čaje, pri bylinkových si však všímajte, či sú v nich močopudné bylinky, ktoré môžu odvodňovať. Pred spaním nepite silný zelený alebo čierny čaj, majú stimulačné účinky, radšej bylinkové čaje s upokojujúcim efektom.
70 kg/2,5 l
Dospelý 70-kilogramový človek má denne vypiť 2,5 litra tekutín.
Pozor!
Do pitného režimu sa nepočíta mlieko ani polievka a pozor na kávu.
Kofeín má močopudný účinok, podľa počtu káv, ktoré vypijete, si množstvo tekutín musíte zvýšiť, na jednu kávu aspoň dva decilitre vody. Alkohol pite iba príležitostne, nie je vhodný predovšetkým pre ľudí s nadváhou alebo s obezitou. Prázdne kalórie z neho zvyšujú chuť do jedla.
Ak máte obvod pása menší ako polovicu svojej výšky, pokojne si občas dajte vínny strek alebo pivo. Ak dbáte na pitný režim a napriek tomu máte nízky tlak, uprednostnite minerálne vody s vyšším obsahom soli. Veľakrát zaň môže práve nedostatok tekutín.
Na pitný režim si musia dávať pozor i pacienti s chronickým srdcovým zlyhávaním a všetci kardiaci, ktorí užívajú lieky. Telo nevie fungovať bez vody a ani lieky sa na miesto svojho účinku v organizme nevedia dostať, ak nie ste dobre zavodnení. Zapíjajte ich vodou alebo čajom, nie mliekom ani grapefruitovým džúsom.
ŽALÚDKOVÉ VREDY, GASTRITÍDY, PREKYSLENIE
Pozor na zrniečka a citrusy
Pavlína Lukáčová, asistentka výživy zo súkromnej modernej polikliniky v Bratislave
Na ochorenia zažívacieho traktu je dobrý zelený čaj, obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú regulovať baktérie Helicobacter pylori, môžete skúsiť aj slabý ruský čaj, šípkový alebo ovocný. Obmenou je mrkvová, jabĺčková šťava, slabé kakao alebo biela káva.
Prekyslenému žalúdku pomôže mlieko, v žiadnom prípade si ho neliečte sódou bikarbónou. Základom je však čistá, nesýtená voda, každý deň vypite 1,5 až 2,5 litra, nesmú byť ani príliš studené, ani príliš horúce.
Vhodné sú liečivé minerálne vody ako Sulinka – zohrejte si ju a vytraste CO2 –, Ľubovnianka pre vysoký obsah horčíka, Korytnica s nízkym obsahom soli, Slatina, Vincentka – pomáha rozpúšťať hlieny v dýchacích cestách, v žalúdku a v črevách. Je vhodná pri vredových chorobách žalúdka, ale nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.
Pozor!
Pri ochoreniach tráviaceho traktu sú tabu bublinkové vody a sýtené nápoje, pretože dráždia žalúdočnú sliznicu. Dávajte si pozor na šťavy z ovocia, ktoré obsahujú jadierka, zrniečka, a na šťavy z citrusových plodov. Sú príliš kyslé a môžu podráždiť žalúdkové vredy. Opatrne aj s alkoholom a kávou. Prírodné minerálne vody, šťavy i čaje stále obmieňajte. Nepite celý deň iba minerálku ani sladký čaj, hoci vám chutí. Zaťažujete si ním sliznicu žalúdka. Nezabúdajte, že pocit smädu sa za skutočnými potrebami organizmu na zavodnenie o niečo oneskoruje.
Druhy minerálnych vôd
- nízko mineralizované: s obsahom rozpustných látok nad 50 do 500 mg/l (Maštinská, Lucka)
- stredne mineralizované: s obsahom rozpustných látok 500 do 1 500 mg/l (Slatina)
- vysoko mineralizované: s obsahom rozpustných látok 1 500 do 5 000 mg/l (Korytnica, Baldovská, Fatra, Brusnianka, Budiš, Čerínska, Gemerka, Kláštorná, Mitická)
- veľmi vysoko mineralizované: s obsahom rozpustných látok 5 000 do 15 000 mg/l (Fatra extra, Sulinka, Vincentka) soľanky: s obsahom rozpustných látok nad 15 000 mg/l (Cigeľská)
Tipy pre zažívanie
Postrúhajte zázvor, zalejte vriacou vodou a nechajte 20 minút vylúhovať. Čaj pite vlažný.