Ako sa zbaviť plesne na nechtoch či koži podľa dermatologičky?
Pleseň na kožu či nechty nachytáte pomerne ľahko. Nenechajte ju šíriť sa! Ako dlho trvá liečba a v čom spočíva? Stačia krémy, alebo treba pilulky?
Mykózy, teda plesňové a kvasinkové postihnutie kože alebo nechtov, poznajú ľudia na celom svete. Napriek pokrokom v liečbe prípadov neustále pribúda a podľa odhadov nejakou formou mykózy trpí 20 až 25 % ľudí. Kým na koži a slizniciach sa jej zbavíte pomerne rýchlo a jednoducho, lokálne aplikovanými prípravkami, z nechtov sa vyháňa podstatne ťažšie a dlhšie a je nutné užívať lieky. Navyše, sú skupiny ľudí, ktorí systémové lieky z rôznych dôvodov užívať nemôžu. Ako možno liečiť tých? O mykózach hovorí kožná lekárka MUDr. Edita Kaiserová.
Aké sú možnosti liečby plesne na nechtoch či koži?
Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.
Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.
Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.
Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.
Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.
Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.