V rukách udržím iba ľahký rožok – povie muž na nemocničnej posteli a len jemne pohne prstami pod paplónom.
Gestom naznačí, že by sa rád lepšie prikryl. Sám to nedokáže, jeho ruky nefungujú tak, ako by mali. Ešte horšie sú na tom nohy. Nie je mu veľmi do reči, o chvíľu ho odvezú do operačnej sály.
Čaká ho zákrok, do ktorého vkladá on aj jeho rodina nádej. Azda sa konečne zbaví bolesti a nekontrolovateľných kŕčov, ktoré mu ešte väčšmi sťažovali aj tak neľahkú existenciu.
Na banálny pád z bicykla, ktorý ho pripravil o normálny život a posadil na invalidný vozík, pán Peter (59) z Trnavy spomínať nechce. Len zavrie oči, ticho povie: „Bol som súkromný podnikateľ, živil som sa autodopravou…“ a odmlčí sa.
Jeho manželka hovorí: „Aktívny život, do ktorého patril aj tenis či kolieskové korčule, sa pred troma rokmi nám obom zmenil v jednej sekunde. Môj muž je však osobnosť.“
Rodina mu dala najavo, že bude pri ňom stáť, lenže v prvom rade musí chcieť žiť on sám.
„A on chcel!“ hovorí s hrdosťou v hlase žena, ktorá s manželom trávila dni nielen v nemocnici, ale aj v kúpeľoch v Kováčovej. „Bez rád tamojších odborníkov by som bola stratená, veď ja som nevedela ani to, ako ho mám chytiť.“
Na skromnú sa nehrá a otvorene hovorí: „Starať sa o človeka, ktorý sa nevládze poškriabať na nose, je obeta. Silní musíme byť obaja.“
Budia sa v noci
Rovnaký názor má aj profesor MUDr. Bruno Rudinský, CSc., šéf Neurochirurgickej kliniky FNsP v Nových Zámkoch, ktorá ako jediná na Slovensku voperúva baclofenové pumpy: „Je to obrovská psychická záťaž pre celú rodinu.
Ak sa ešte časom pridajú ťažké, neovládateľné kŕče, ktoré ohrozujú nielen chorého, ale aj jeho okolie, problém sa násobí. Mali sme pacienta, ktorý pri jednom z kŕčov, keď mu doslova vystrelila noha smerom hore, nechtiac zlomil matke ruku a otcovi dokonca vyrazil zuby.“
Ľudí s ťažkou spasticitou budia kŕče zo spánku, bolestivé prudké stiahnutie svalstva vyvolá aj buchnutie dverí alebo pohyb prikrývky na tele.
Niektorí sa pre kŕče nedokážu udržať na vozíku. Smutné je, že hoci by im mohla baclofenová pumpa priniesť úľavu a hradí ju poisťovňa, nie všetci neurológovia o tejto možnosti pacientov a rodiny informujú.
Sústredenie v sále
Pán Peter, s ktorým sme pred chvíľou hovorili, sa ocitá v sále. Keď si anestéziológovia urobia svoju prácu, lekári a sestry ho obracajú na bok a fixujú do špeciálneho „zveráka“. MUDr. Ján Vanko a MUDr.
Martin Melišek začínajú sústredene a zohrane pracovať. Jeden sedí pri chrbte, druhý pri bruchu.
O necelé dve hodiny je pumpa všitá v podkoží brucha a spojená tenkou hadičkou, katétrom, ktorý je zavedený do priestoru miechy.
Priamo sem bude pumpa presne dávkovať zo zásobníka tekutý liek tak, aby sa pánovi Petrovi a jeho blízkym aspoň trochu odkrojilo z ich trápenia.
Čo je baclofenová pumpa?
Inteligentné zariadenie je vhodné pre ľudí s ťažkou spasticitou, teda nekontrolovateľnými kŕčmi svalov, u ktorých nezaberá klasická liečba tabletkami a ich ošetrovanie a rehabilitovanie je veľmi ťažké alebo nemožné. Spasticita sa najčastejšie sa vyvíja u ľudí po úraze chrbtice a poškodení miechy, u pacientov so sklerózou multiplex a u detí s detskou mozgovou obrnou.
Pumpa dokáže podať liečivo baclofen vo forme tekutiny v bezpečnej a presne nameranej dávke priamo k mieche.
Liečivo obsiahnuté v pumpe vydrží asi pol roka, potom sa jednoducho injekčne doplní cez kožu.
Pumpa má v priemere asi 70 mm a hrúbku asi 28 mm, je vyrobená z titánu. Vnútri je rezervoár liečiva a batéria. Jej životnosť je asi sedem rokov. Potom treba pumpu vymeniť.