MENU
zdravy-zivot

Pumpa pomôže ľuďom s nekontrolovateľnými kŕčmi

Baclofenové pumpy voperúvajú
pacientom iba v nemocnici v Nových
Zámkoch. MUDr. Ján Vanko a MUDr.
Martin Melišek pracujú naraz, ako
zohratý tandem.
Zdroj: MICHAL ŠEBEŇA
Zdravý život

Pumpa pomôže ľuďom s nekontrolovateľnými kŕčmi

Boli sme pri operácii, počas ktorej ochrnutý muž dostal do tela unikátny prístroj. Veľa pacientov, ale aj lekárov o baclofenovej pumpe nevie – myslí si prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc.

V rukách udržím iba ľahký rožok – povie muž na nemocničnej posteli a len jemne pohne prstami pod paplónom.

Gestom naznačí, že by sa rád lepšie prikryl. Sám to nedokáže, jeho ruky nefungujú tak, ako by mali. Ešte horšie sú na tom nohy. Nie je mu veľmi do reči, o chvíľu ho odvezú do operačnej sály.

Čaká ho zákrok, do ktorého vkladá on aj jeho rodina nádej. Azda sa konečne zbaví bolesti a nekontrolovateľných kŕčov, ktoré mu ešte väčšmi sťažovali aj tak neľahkú existenciu.

Na banálny pád z bicykla, ktorý ho pripravil o normálny život a posadil na invalidný vozík, pán Peter (59) z Trnavy spomínať nechce. Len zavrie oči, ticho povie: „Bol som súkromný podnikateľ, živil som sa autodopravou…“ a odmlčí sa.

Jeho manželka hovorí: „Aktívny život, do ktorého patril aj tenis či kolieskové korčule, sa pred troma rokmi nám obom zmenil v jednej sekunde. Môj muž je však osobnosť.“

Rodina mu dala najavo, že bude pri ňom stáť, lenže v prvom rade musí chcieť žiť on sám.

„A on chcel!“ hovorí s hrdosťou v hlase žena, ktorá s manželom trávila dni nielen v nemocnici, ale aj v kúpeľoch v Kováčovej. „Bez rád tamojších odborníkov by som bola stratená, veď ja som nevedela ani to, ako ho mám chytiť.“

Na skromnú sa nehrá a otvorene hovorí: „Starať sa o človeka, ktorý sa nevládze poškriabať na nose, je obeta. Silní musíme byť obaja.“

Budia sa v noci

Rovnaký názor má aj profesor MUDr. Bruno Rudinský, CSc., šéf Neurochirurgickej kliniky FNsP v Nových Zámkoch, ktorá ako jediná na Slovensku voperúva baclofenové pumpy: „Je to obrovská psychická záťaž pre celú rodinu.

Ak sa ešte časom pridajú ťažké, neovládateľné kŕče, ktoré ohrozujú nielen chorého, ale aj jeho okolie, problém sa násobí. Mali sme pacienta, ktorý pri jednom z kŕčov, keď mu doslova vystrelila noha smerom hore, nechtiac zlomil matke ruku a otcovi dokonca vyrazil zuby.“

Ľudí s ťažkou spasticitou budia kŕče zo spánku, bolestivé prudké stiahnutie svalstva vyvolá aj buchnutie dverí alebo pohyb prikrývky na tele.

Niektorí sa pre kŕče nedokážu udržať na vozíku. Smutné je, že hoci by im mohla baclofenová pumpa priniesť úľavu a hradí ju poisťovňa, nie všetci neurológovia o tejto možnosti pacientov a rodiny informujú.

Sústredenie v sále

Pán Peter, s ktorým sme pred chvíľou hovorili, sa ocitá v sále. Keď si anestéziológovia urobia svoju prácu, lekári a sestry ho obracajú na bok a fixujú do špeciálneho „zveráka“. MUDr. Ján Vanko a MUDr.

Martin Melišek začínajú sústredene a zohrane pracovať. Jeden sedí pri chrbte, druhý pri bruchu.

O necelé dve hodiny je pumpa všitá v podkoží brucha a spojená tenkou hadičkou, katétrom, ktorý je zavedený do priestoru miechy.

Priamo sem bude pumpa presne dávkovať zo zásobníka tekutý liek tak, aby sa pánovi Petrovi a jeho blízkym aspoň trochu odkrojilo z ich trápenia.

Čo je baclofenová pumpa?

Inteligentné zariadenie je vhodné pre ľudí s ťažkou spasticitou, teda nekontrolovateľnými kŕčmi svalov, u ktorých nezaberá klasická liečba tabletkami a ich ošetrovanie a rehabilitovanie je veľmi ťažké alebo nemožné. Spasticita sa najčastejšie sa vyvíja u ľudí po úraze chrbtice a poškodení miechy, u pacientov so sklerózou multiplex a u detí s detskou mozgovou obrnou.

Pumpa dokáže podať liečivo baclofen vo forme tekutiny v bezpečnej a presne nameranej dávke priamo k mieche.

Liečivo obsiahnuté v pumpe vydrží asi pol roka, potom sa jednoducho injekčne doplní cez kožu.

Pumpa má v priemere asi 70 mm a hrúbku asi 28 mm, je vyrobená z titánu. Vnútri je rezervoár liečiva a batéria. Jej životnosť je asi sedem rokov. Potom treba pumpu vymeniť.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor