MENU
zdravy-zivot

Psychologička: Partnerské vzťahy prechádzajú ťažkou skúškou. Ktoré skončia?

To, či práve váš vzťah prežije, naznačili už okolnosti pred pandémiou.
Zdravý život

Psychologička: Partnerské vzťahy prechádzajú ťažkou skúškou. Ktoré skončia?

V Číne po skončení karantény prudko stúpol počet žiadostí o rozvod. Môže niečo podobné nastať aj u nás? Psychologička to nevylučuje! Blíži sa aj váš vzťah k svojmu koncu?

Stúpne u nás počet rozvodov? „Je to pravdepodobné, pretože partnerské vzťahy v súčasnosti prežívajú intenzívne zaťažkávacie skúšky, ktoré nemusia vydržať. Pandémiu neprežijú najmä nezrelé vzťahy medzi ľuďmi, ktorí sa brali v eufórii a vlastne sa ani nestihli spoznať. V izolácii zistia, že ich partner je celkom iný, ako si v stave zamilovanosti predstavovali,“ vysvetlila pre májové číslo mesačníka Zdravie psychologička PhDr. Geraldina Palovčíková, CSc. zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. 

Psychologička: Partnerské vzťahy prechádzajú ťažkou skúškou. Ktoré skončia?Psychologička: Partnerské vzťahy prechádzajú ťažkou skúškou. Ktoré skončia?

Súčasný stav prirovnáva k našej záľube všetko nahradiť novým. „Voľakedy sa rádiá, televízory či práčky, ktoré sa pokazili, dali opraviť a slúžili ďalej. Dnes sa vyhodia a kúpia sa nové. Žiaľ, tak isto je to s partnerskými vzťahmi. Namiesto toho, aby sa ľudia snažili vzťah zachrániť, obrátili sa na poradcu a riešili to, tak sa naň vykašlú, rozídu sa a hľadajú si niekoho nového,“ povedala pre májové Zdravie odborníčka. 

Boli ste spolu málo?

Počet rozvodov môže stúpnuť aj tam, kde bol vzťah už pred touto krízou naštrbený. „Napríklad kde už dlhšie jeden z páru pokukoval po niekom inom, tiež tam, kde je už únava zo vzťahu, pretože sa oň nestarali, alebo kde boli partneri pre množstvo iných záujmov či povinností málo spolu. Teraz sa v nich utvrdí myšlienka, ktorá im už dlhšie mohla nahlodávať dušu, že by sa mali rozísť. Viac rozvodov v partnerstvách s domácim násilím však nepredpokladám,“ konštatuje Geraldina Palovčíková. Celý rozhovor s odborníčkou si prečítate v májovom čísle časopisu Zdravie. Práve v predaji. 

Načo sa môžete tešiť?

V májovom čísle mesačníka Zdravie sme pre vás pripravili aj hlavnú tému o bolesti žalúdka. Vedeli ste, že vás môže potrápiť aj keď s ním nemáte žiaden problém? Často ohlasuje celkom iný problém v tele. Čo váš v májovom Zdraví ešte čaká?

  • Prečo domáca karanténa negatívne ovplyvní našu imunitu?
  • Nájdete aj super recepty s pažítkou a dozviete sa, prečo je pre organizmus taká prospešná
  • Prečo triatlon láka úspešných a ako môžete trénovať počas pandémie?
  • Ako efektívne zhodiť pár kíl prezradí trénerka Lucia Medeková.
  • Čo môžete jesť v tehotenstve a prečo nerobiť unáhlené „zdravé“ zmeny v jedálnom lístku?
  • Prečo pribúda predčasne narodených detí?

Májové Zdravie práve v predaji!

Psychologička: Partnerské vzťahy prechádzajú ťažkou skúškou. Ktoré skončia?Psychologička: Partnerské vzťahy prechádzajú ťažkou skúškou. Ktoré skončia?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor