MENU
zdravy-zivot

Psychiatrička o podpaľačovi Žofie Bosniakovej: Keby bral lieky, múmia by prežila

Súvisiace témy

Zdravý život

Psychiatrička o podpaľačovi Žofie Bosniakovej: Keby bral lieky, múmia by prežila

Prečo to spravil? Dalo sa tomu zabrániť? Keď Žilinčan (31) trpiaci schizofréniou pred dvoma týždňami zapálil múmiu Žofie Bosniakovej v Tepličke nad Váhom, ľudia krútili hlavou. Psychiatrička Eva Pálová z Košíc nám poodhalila, čo sa deje v duši takto chorého človeka. (NA FOTOGRAFII - EVA PÁLOVÁ: „Muž mal bludné predstavy, preto zrejme podpálil múmiu Žofie Bosniakovej,“ vraví psychiatrička.)

Muž po čine údajne tvrdil, že Žofia bola upír, pila mu krv, preto ju upálil. Čo sa v jeho mysli vlastne odohrávalo? 
  – Jeho konanie hodnotím ako paranoidno-perzekučné bludy. U chorého človeka môžu takéto stavy pretrvávať. Schizofrénia je choroba, ktorá sa začína pomerne skoro, u mužov už medzi 19. až 23. rokom. Paranoidná forma má vrchol práve okolo tridsiatky.

Žilinčan údajne prestal brať lieky. Mohol byť práve tento fakt príčinou nešťastia? 
  – Určite. Aj u človeka, ktorý je veľmi dobre liečený a vysadí lieky, sa môže stať, že jeho zdravotný stav sa veľmi rýchlo zmení. Niekedy je to otázka len niekoľkých hodín. Je to podobné ako u cukrovkára. Keď prestane brať inzulín, veľmi rýchlo mu vystúpi cukor. Keď chorý neberie lieky, ochorenie sa vracia. Ak schizofrenik prestane brať lieky, je to vysokorizikový faktor. My lekári preto opakovane voláme po komunitných centrách, kde by sa dala liečba lepšie kontrolovať.

Psychiatrička o podpaľačovi Žofie Bosniakovej: Keby bral lieky, múmia by prežilaPsychiatrička o podpaľačovi Žofie Bosniakovej: Keby bral lieky, múmia by prežila

 CHORÝ: V Žofii videl zlo, tak ju upálil.

Psychiatrička o podpaľačovi Žofie Bosniakovej: Keby bral lieky, múmia by prežilaPsychiatrička o podpaľačovi Žofie Bosniakovej: Keby bral lieky, múmia by prežila

 VZÁCNA MÚMIA: Stala sa obeťou Žilinčana.

Stáva sa často, že si schizofrenickí pacienti nevezmú liek? 
  – Pacienti so schizofréniou veľmi často spontánne prerušujú svoju liečbu. Zákon nám však neumožňuje nasadiť nútenú liečbu. Je to predovšetkým pacientova rodina a blízke okolie, ktorí môžu a mali by zachytiť, že chorý prestal brať lieky. Lekár si zavolá pacienta na kontrolu raz za týždeň alebo dvakrát za mesiac. Vtedy nemôžeme zistiť, či berie lieky pravidelne. Mali sme prípad, keď chorý chodil na kontrolu, a potom sme zistili, že si ani len lieky z lekárne nevybral.

Môže byť takýto človek nebezpečný pre ľudí? 
  – Áno, je to možné. Môže ublížiť aj sebe.

Dá sa schizofrénia vyliečiť? 
  – Dá sa liečiť. Sú pacienti, ktorí pravidelne berú lieky a desaťročia majú pokoj. Schizofrenik je na tom podobne ako človek s vysokým tlakom krvi. Aj ten musí niekoľko rokov nepretržite užívať svoje lieky. Keď medikamenty užíva, zdravie má pod kontrolou. Keď prestane užívať tabletky, tlak vystúpi na nebezpečnú hodnotu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia