MENU
zdravy-zivot

Pstruh 2x INAK: Na pekáči aj s chlebíkom bude chutiť rovnako dobre

People,Eat,Fish,Baked,Trout,With,Vegetables,And,They,Were
Zdravý život

Pstruh 2x INAK: Na pekáči aj s chlebíkom bude chutiť rovnako dobre

Pstruh je ryba, ktorá vám bude chutiť pečená aj grilovaná, s bylinkami aj na medovine. Alebo ako nátierka. Čo poviete? Ktorú verziu si zvolíte?

Pstruh je ryba, ktorá sa dá pripraviť na veľa spôsobov. Je chutná, zdravá a nenáročná na prípravu. V redakcii Dobré jedlo sme sa inšpirovali a vybrali pre vás 2 recepty ako pripraviť pstruha 2x inak.

Nátierka z údeného pstruha

Nátierka z údeného pstruha.Nátierka z údeného pstruha.
Nátierka z údeného pstruha.
Zdroj: Shutterstock

Ingrediencie:

  • 1 väčší údený pstruh
  • 150 g masla alebo rastlinnej nátierky
  • 1 vajce uvarené natvrdo
  • 1 väčšia kyslá uhorka
  • soľ, mleté biele korenie
  • chlieb alebo bageta na podávanie

Postup:

  1. Údenú rybu oberte dôkladne od kostí na drobné kúsky.
  2. V miske mäso vymiešajte s maslom alebo rastlinnou nátierkou, s nasekaným natvrdo uvareným vajíčkom a 1 väčšou kyslou uhorkou nakrájanou nadrobno.
  3. Dochuťte soľou a mletým bielym korením. Podávajte na čerstvom chlebe alebo bagete.

Recept na pstruha na medovine nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor