MENU
zdravy-zivot

Prvý prípad vtáčej chrípky už aj na Slovensku. Pozor, môže sa preniesť aj na človeka

Na Slovensku sa objavila vtáčia chrípka A(H5N8).
Zdravý život

Prvý prípad vtáčej chrípky už aj na Slovensku. Pozor, môže sa preniesť aj na človeka

Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi vtákmi.

Ochorenia na vtáčiu chrípku subtypom A(H5N8) sa však u ľudí žijúcich na Slovensku doteraz neobjavili. Vtáčia chrípka sa prenáša na ľudí z infikovaných zvierat najčastejšie priamym kontaktom. Môže ísť o vdýchnutie prachu obsahujúceho výlučky uhynutých zvierat a kontaktom s kontaminovanými povrchmi či výlučkami z chorých zvierat. Nakaziť sa je možné aj priamym kontaktom s osobou, ktorá tento vírus má. 

Neprehliadnite: Pozor na vtáčiu chrípku: Takto zistíte, či jete vajcia od chorej sliepky!

Prvé príznaky

Ochorenie sa začína ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Medzi prvé príznaky patrí zimnica, bolesť hlavy a zvýšená teplota. K nim sa pridružujú ďalšie ako bolesť svalov a kĺbov, suchý kašeľ, nádcha či škriabanie v hrdle. Na liečbu vtáčej chrípky chrípky sa používajú antivirotiká, väčšina prípadov končí úplným vyzdravením.

Čítajte tiež: Chcete sa zaočkovať proti chrípke? Možno narazíte na problém

Pri chove hydiny v zajatí, ako aj pri styku s voľne žijúcim vtáctvom, je potrebná zvýšená ostražitosť. Dôležité je dbať na dodržiavanie zásad biologickej bezpečnosti a ochrany chovov, upozorňujú epidemiológovia.

Ak si chovateľ všimne na zvieratách náhly úhyn či nižší príjem potravy a vody, mal by informovať miestnu príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. V prípade, že on sám má príznaky podobné chrípke, mal by navštíviť svojho lekára alebo pohotovosť.  

Takto sa vyhnete nepríjemným chorobám. Denne vám stačí len pár minút

Prevencia

Prevenciou pred nakazením sa vtáčou chrípkou je dodržiavanie zásad osobnej hygieny. „Ak osoba, ktorá bola v kontakte s chorým, resp. uhynutým vtákom a má príznaky podobné chrípke, kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára, resp. ambulantnú pohotovosť a informuje o tejto skutočnosti. Očkovanie proti sezónnej chrípke môže prispieť k ľahšiemu priebehu ochorenia,“ hovorí hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac

Moja mama objavila ketodiétu. Nemôže jej to ublížiť?

Aj ketodiéta musí mať správne zloženie a nemôže byť postavená na prevažne živočíšnych tukoch. Minimálne dvakrát do týždňa by mala jesť ryby ako je losos alebo tuniak pre obsah omega 3 mastných kyselín. Dobrý zdroj zdravých tukov, ale aj vlákniny a bielkovín sú orechy - vlašské, lieskové či mandle a semienka - tekvicové, ľanové a podobne. Ďalším dôležitým zdrojom bielkoviny sú strukoviny. Mama by sa mala poradiť s erudovaným odborníkom na výživu, lebo takáto strava s nadbytkom saturovaných tukov, nedostatkom zeleniny môže mať negatívny dopad na jej zdravie. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia