MENU
zdravy-zivot

Prvá pomoc pri ochorení PĽÚC: Domáci sirup vás zbaví hlienov

Predtým, než navštívite lekára, skúste si prečistiť pľúca  prírodným domácim sirupom.

Súvisiace témy

Zdravý život

Prvá pomoc pri ochorení PĽÚC: Domáci sirup vás zbaví hlienov

Prvým príznakom ochorenia pľúc je chronický kašeľ, ktorý je spojený väčšinou s vykašliavaním hlienov. Skúste si prečistiť pľúca domácim sirupom, ktorý je vhodný aj pre malé deti.

Ako prvý príznak pri chorých pľúcach sa objaví kašeľ. Väčšinou ide o produktívny kašeľ s vykašliavaním hlienov. Poškodené dýchacie cesty produkujú omnoho viac hlienov ako zdravé pľúca. Dýchavičnosť je najčastejším dôvodom, prečo ľudia vyhľadajú lekára. Obyčajne má pacient pocit, že nemôže úplne vydýchnuť.

Problémy s dýchaním a kašeľ sa môžu pri prebiehajúcej infekcii zhoršiť aj množstvo vykašľaných hlienov je vyššie. Hlieny majú pri infekcii obyčajne žltú alebo zelenú farbu.

Choroba pľúc môže mať aj iné, tkz. mimopľúcne prejavy. Ide napríklad o poruchy funkcie srdcovocievneho systému, endokrinného systému, svalového a kostrového aparátu. Môže sa objaviť napríklad aj nadmerná únava, či opuchy členkov.

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

S vyšetrením nečakajte, ak máte dlhší čas problémy s dýchaním, trpíte chronickým kašľom a vykašliavate husté hlieny. Ľudia tieto príznaky často podceňujú a tým ochorenie zhoršujú a komplikujú následnú liečbu.

Domáci sirup na odhlienenie pľúc

Tento sirup vám pomôže eliminovať hlien usadený v pľúcach. Je vhodný aj pre deti.

Ingrediencie:

  • 1 polievková lyžica koreňa ibiša lekárskeho (dostanete v lekárni)
  • 1 polievková lyžica ľanových semiačok
  • 1 polievková lyžica šalvie lekárskej
  • 1 nakrájaný citrón (aj so šupkou)
  • 1 šálka čistého javorového sirupu
  • 1 liter filtrovanej vody

Postup:

  1. Do hrnca vlejte vodu, pridajte čistý javorový sirup a prehrejte spolu na miernom plameni. Pridajte ostatné prísady a stiahnite na nízku teplotu. Po 15-tich minútach odstavte a zmes preceďte.
  2. Vychladnutý sirup prelejte do vhodnej sklenenej nádoby a uchovávajte v chladničke. Užívajte 1 polievkovú lyžicu 3-krát denne, až kým nepocítite zlepšenie a kým sa kašeľ nevytratí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia