MENU
zdravy-zivot

Absolútna TOPKA na ochorenia pľúc: Domáci sirup zbaví hlienov a zaženie kašeľ

Zbaví hlienov a zaženie príznaky choroby
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Absolútna TOPKA na ochorenia pľúc: Domáci sirup zbaví hlienov a zaženie kašeľ

Prvým príznakom ochorenia pľúc je chronický kašeľ, ktorý je spojený väčšinou s vykašliavaním hlienov. Skúste si prečistiť pľúca domácim sirupom, ktorý je vhodný aj pre malé deti.

Ako prvý príznak pri chorých pľúcach sa objaví kašeľ. Väčšinou ide o produktívny kašeľ s vykašliavaním hlienov. Poškodené dýchacie cesty produkujú omnoho viac hlienov ako zdravé pľúca. Dýchavičnosť je najčastejším dôvodom, prečo ľudia vyhľadajú lekára. Obyčajne má pacient pocit, že nemôže úplne vydýchnuť.

Problémy s dýchaním a kašeľ sa môžu pri prebiehajúcej infekcii zhoršiť aj množstvo vykašľaných hlienov je vyššie. Hlieny majú pri infekcii obyčajne žltú alebo zelenú farbu.

Choroba pľúc môže mať aj iné, tkz. mimopľúcne prejavy. Ide napríklad o poruchy funkcie srdcovocievneho systému, endokrinného systému, svalového a kostrového aparátu. Môže sa objaviť napríklad aj nadmerná únava, či opuchy členkov.

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

S vyšetrením nečakajte, ak máte dlhší čas problémy s dýchaním, trpíte chronickým kašľom a vykašliavate husté hlieny. Ľudia tieto príznaky často podceňujú a tým ochorenie zhoršujú a komplikujú následnú liečbu.

Domáci sirup na odhlienenie pľúc

Tento sirup vám pomôže eliminovať hlien usadený v pľúcach. Je vhodný aj pre deti.

Ingrediencie:

  • 1 polievková lyžica koreňa ibiša lekárskeho (dostanete v lekárni)
  • 1 polievková lyžica ľanových semiačok
  • 1 polievková lyžica šalvie lekárskej
  • 1 nakrájaný citrón (aj so šupkou)
  • 1 šálka čistého javorového sirupu
  • 1 liter filtrovanej vody

Postup:

  1. Do hrnca vlejte vodu, pridajte čistý javorový sirup a prehrejte spolu na miernom plameni. Pridajte ostatné prísady a stiahnite na nízku teplotu. Po 15-tich minútach odstavte a zmes preceďte.
  2. Vychladnutý sirup prelejte do vhodnej sklenenej nádoby a uchovávajte v chladničke. Užívajte 1 polievkovú lyžicu 3-krát denne, až kým nepocítite zlepšenie a kým sa kašeľ nevytratí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor