MENU
zdravy-zivot

Prsty na rukách dokážu odhaliť osobnosť a riziko infarktu. Všímajte si prstenník

Pozorne si prezrite svoje prsty. Čo vám hovoria?
Zdravý život

Prsty na rukách dokážu odhaliť osobnosť a riziko infarktu. Všímajte si prstenník

Áno, ak máte dlhé prstenníky, veštia talent na šport. Podľa vedcov dĺžka prstov prezrádza o majiteľovi všeličo. Sexuálnu orientáciu, agresivitu či zvýšené riziko infarktu.

Prsty naozaj dokážu všeličo odhaliť, tvrdia vedci. Podstatné sú však vraj tie na rukách. Za ich dĺžku je zodpovedný testosterón, ktorému sme v tele matky vystavení ešte pred narodením. Čím nám ho v krvi koluje viac, tým dlhšími prstenníkmi sa pýšia naše dlane. Muži ich majú obyčajne dlhšie ako ukazováky. U žien sú oba prsty približne rovnaké. Z dĺžky prstov sa dá vyčítať aj:

1. Fyzická agresivita

Čím kratší ukazovák v porovnaní s prstenníkom, tým je jeho majiteľ väčší búrlivák. Kanadskí vedci z univerzity v Alberte zmerali prsty tristo dobrovoľníkom. Majitelia najkratších ukazovákov sa prejavovali najagresívnejšie. Výsledky však neplatia u žien.

2. Nadanie na šport

Nebolo by skvelé zistiť talent na šport z ruky vášho dieťaťa? Pár otočení pravítkom a hneď by ste vedeli, či vašu ratolesť čaká budúcnosť tenistky Sereny Williamsovej. Až taká utópia to zasa nie je. Angličania z londýnskej Kings College prišli so zaujímavým objavom: Dlhšie prstenníky ako ukazováky predpovedajú ženám úspech v športe. Preskúmali röntgenové snímky rúk stoviek Angličaniek. Dámy s dlhšími štvrtými prstami skutočne vynikajú v športe. A to najmä v disciplínach, ktoré vyžadujú výbornú bežeckú zdatnosť: v behu, futbale a tenise.

3. Sexuálna orientácia

Ruky partnera vraj napovedia, či je plodný. Pánov prezradia dlhšie prstenníky a symetrické dlane. U žien je to naopak. Kŕdeľ detí vraj veští dlhší ukazovák. Dĺžka prstov odhalí údajne ženskú sexuálnu orientáciu, presviedčajú svet Kanaďania. Veľký rozdiel medzi prstenníkom a ukazovákom vraj môže naznačovať lesbické sklony. U mužov k jednoznačnejším záverom nedospeli.

4. Nebezpečenstvo infarktu

Čím dlhší prstenník, tým menšie riziko infarktu nám vraj hrozí. Múdre hlavy z Liverpoolskej univerzity založili svoju domnienku na fakte, že dlhý prstenník prezrádza vyššie hodnoty testosterónu. A práve on je známy srdcový „ochranca“. V prípade, že vás príroda obdarila kratšími, nezúfajte. Vlastné telo nám nimi chce len naznačiť, že sme na infarkt o niečo náchylnejší než „dlhoprstenníci“.

Dlhší prstenník ako ukazovák: 

  • viac testosterónu
  • nadanie na šport: najmä beh, futbal, tenis
  • plodnosť u mužov
  • lepšia odolnosť proti infarktu

Dlhší ukazovák ako prstenník: 

  • fyzická agresivita
  • plodnosť u žien
  • zvýšené riziko infarktu

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia