MENU
zdravy-zivot

Posila pre srdce: Kešu orechy by ste mali jesť iba TAKTO!

Prečo by ste mali zaradiť kešu oriešky do jedálneho lístka?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Posila pre srdce: Kešu orechy by ste mali jesť iba TAKTO!

Ak si ich dáte denne za hrsť, významne posilníte obranyschopnosť, omladnete a zlepšíte si fyzickú i psychickú kondíciu. A to nie je všetko!

Orechy sú zdravé, ak si ich doprajete v správnom množstve a v prírodnej podobe, teda bez soli a nepražené. Viete však, že jeden druh vyniká nad ostatnými? Sú to obľúbené kešu, ktoré prospievajú zdraviu i kráse. 

Vitamíny

Kešu sú bohaté na množstvo vitamínov, najmä skupiny B a C. Céčko je známy antioxidant, ktorý podporuje obranyschopnosť organizmu a ničí voľné radikály, ktoré spôsobujú veľa ochorení. Vitamín C pomáha aj proti únave, zápalom a pôsobí aj proti vzniku zubného kazu.

Kešu oriešky priaznivo vplývajú na imunitu.Kešu oriešky priaznivo vplývajú na imunitu.
Kešu oriešky priaznivo vplývajú na imunitu.
Zdroj: Shutterstock

Kešu sú taktiež skvelým zdrojom zinku, ktorý je dôležitý pre imunitný systém.Okrem zinku obsahujú kešu aj horčík, a to až 85 mg, čo je asi 20 % dennej potreby. Horčík zlepšuje imunitné zdravie a taktiež znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a zlepšuje kvalitu spánku.

Anketa
Máte radi kešu oriešky?

Čo sa stane, ak ich začnete jesť pravidelne? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor