MENU
zdravy-zivot

Proti stresu, alergii i samote: Tucet dôvodov, prečo je dobré chovať psa

Pes vám vyčarí úsmev na tvári aj vtedy, keď sa cítite pod psa.
Zdravý život

Proti stresu, alergii i samote: Tucet dôvodov, prečo je dobré chovať psa

Poznáte ten pocit, keď sa cítite unavení životom a nevládzete ani vstať z postele? Vtedy vás príde zachrániť váš pes. Vedci potvrdili, že každý jeden je terapeutický.

Pomazná sa s vami, prinúti vstať, obliecť sa a vyjsť von. Tam sa spolu vybláznite a na tvári sa vám zjaví úsmev. Pred pár minútami ste sa pritom cítili príšerne a nič vás nebavilo. Dnes už aj vedci uznávajú, že všetci domáci miláčikovia, nielen terapeutické psy, pomáhajú našej mysli a telu.

Vytiahnu vás von

Slnko a čerstvý vzduch pozdvihnú náladu a slniečko prispeje aj dávkou vitamínu D. Ten pomáha v boji s fyzickými aj duševnými chorobami vrátane depresií, rakoviny, obezity a srdcového infarktu. No a netreba zabúdať, že keď idete so svojím psíkom na prechádzku, prichádzate do styku s prírodou. Lístie šuští, vietor pofukuje – jednoducho, zvuky a atmosféra prírody vás môžu neuveriteľne upokojiť.

Prinútia vás hýbať sa

Ak chcete „vypustiť paru“ a trochu sa spotiť, vyvádzanie so psom vám určite neuškodí. Pomôže vašej fyzickej kondícii, posilníte si svaly a kosti – veď si len predstavte, koľkokrát mu musíte hodiť haluz alebo lietajúci tanier a on vám ich vždy donesie celý šťastný naspäť k nohám. Výskumy ukázali, že majitelia zvierat, či už dospelí, alebo deti, mávajú nižší krvný tlak, menej cholesterolu a triglyceridov. Rovnako sa tešia lepšiemu krvnému obehu, pričom je u nich menšie riziko výskytu vážnejších srdcových problémov. A keď je vaše telo silnejšie, vyhnú sa vám skôr aj duševné patálie.

Zmiernia alergiu a astmu, budujú imunitu

Môže to znieť zvláštne, ale u detí, ktoré vyrastajú doma so svojimi chlpatými kamarátmi, je menšie riziko vývoja bežných alergií. Ak bábätká žijú najmenej s dvoma psami alebo mačkami, podľa viacerých štúdií je u nich až o polovicu nižšie riziko alergie na prach, trávu či na ambróziu. Môže ich obísť aj astma. Alergie môžu u ľudí vzbudzovať letargiu, apatiu a niekedy vedú napríklad až k nespavosti a depresiám.

Hladkaním sa zbavíte stresu

Rytmické hladkanie je príjemné a prospešné nielen pre vášho psa či mačku, ale aj pre vás. Skoncentrujte sa na jeho jemnú srsť, teplo, ktoré vyžaruje, a na jeho dýchanie. Ak sa s ním takto prepojíte, uvoľní sa vám v tele hormón oxytocín, spájaný so zmierňovaním stresu, čím sa zníži krvný tlak a hladina stresového hormónu kortizolu.

Rozptýlia vás

Keďže trávite čas so svojím domácim maznáčikom, zbavíte sa myšlienok, ktoré vám inak nedajú spávať. Netrápi vás minulosť ani budúcnosť. Ste to iba vy a vaše zviera. Treba si užiť čas so svojím psom či mačkou – napríklad aj tak, že si budete ich šantenie fotiť alebo nahrávať na video.

Uľahčia vám samotu

Domáce zvieratá majú často veľmi dobrú intuíciu. Ak sa cítite zle, vyhľadajú vás a nenechajú vás osamote. Samozrejme, predtým, ako si ich donesiete domov, musí vám byť jasné, že sa o ne budete vedieť postarať. Nie aby vám dočasne vyplnili prázdnotu v duši a potom ich necháte napospas niekde v útulku. Pes alebo mačka sú dlhodobým záväzkom, a aj keď to nie je vždy ľahké, prejavia vám lásku v dobrých aj zlých časoch.

Vypočujú si vás

Svojmu psovi môžete rozprávať o hocičom – o tom, aký ste mali deň, alebo aj o finálovom zápase na tenisovom turnaji vo Wimbledone. Môžete si pred ním nacvičovať prejav alebo mu pokojne prezradíte niečo, čo tajíte pred celým svetom. Pes alebo mačka sú teda perfektnou bútľavou vŕbou, ktorej sa môžete vyspovedať – určite zachovajú mlčanlivosť.

Bezvýhradne vás milujú

Vidíte tú radosť, keď vás zbadajú zase večer vo dverách? Hneď vám zdvihnú náladu. Krútia chvostom, vyplazujú jazyk – vyzerajú, ako keby sa naozaj smiali. Havkajú a mňaukajú. Vôbec ich nezaujíma, čo vám nevyšlo v škole alebo v práci, milujú vás, lebo ste to vy. Sú šťastní, lebo vás opäť vidia. Chcú byť s vami, chcú vás milovať a byť milovaní.

Nájdu vám partnera

Prechádzky so zvieracími miláčikmi po parkoch a chodníkoch sú veľkou príležitosťou na to, aby ste sa s niekým zoznámili. Pes nadviaže známosť s iným chlpáčom veľmi ľahko, a keď už takto prelomí ľady, môžete sa nenápadne dohodnúť s nejakým dobre vyzerajúcim majiteľom na budúcich psích stretnutiach v miestnych parkoch.

Poskytnú vám motiváciu

Psík, o ktorého sa musíte starať, vám dá motiváciu – tá môže byť dôležitá, ak sa cítite mizerne a kvária vás negatívne myšlienky. Keďže zviera je od vás závislé, nemôžete sa toľko sústrediť len na seba a svoj život. Vaše dobré skutky a hlavne pozitívna reakcia vášho miláčika vám poskytnú pocit okamžitého uspokojenia.

Privodia vám úsmev

Keď sa pes bezbranne prevaľuje na chrbte alebo vám položí labku na plece, nevdojak sa usmejete. Tým sa aktivujú neurotransmitery a zvýšia sa vám hladiny sérotonínu a dopamínu – hormónov šťastia.

Život spravia zábavnejším

Rýchlosť a rutina každodenného života často spôsobujú, že sa zabudnete uvoľniť a trochu sa pozabávať. Poďte do toho! So svojimi miláčikmi môžete zápasiť, tancovať alebo jednoducho pobehovať. Budú vás za to milovať.

Zlatý retriever lieči ľudí, hoci sám má ťažký hendikep

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac

Po očkovaní som si nahmatala dvojcentimetrovú uzlinu a bolí. Je to normálne?

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor