MENU
zdravy-zivot

Proti nafukovaniu i nadváhe! Fantastický ARMÉNSKY chlebík bez kvásku a kalórií

Chrumkavý a voňavý lavaš.
Zdravý život

Proti nafukovaniu i nadváhe! Fantastický ARMÉNSKY chlebík bez kvásku a kalórií

Milujete vôňu a chuť pečiva no doteraz ste si ho pre nepríjemné tráviace problémy odopierali? Táto odľahčená chuťovka je presne pre vás!

Chlebík arménskych prababičiek je zdravotná topka. Chuťou pripomína židovský maces, no na rozdiel od neho lavaš, ako sa arménsky chlebík volá, použijete na tisíc spôsobov.

Prastarý arménsky chlieb má kopu zdravotných benefitov. Odľahčí trávenie, nebude vás po ňom nafukovať, zbaví kíl a i potravinových alergií. 

Lavaš je chlebík:

Potrebujete:

  • 350 g hladkej múky (špaldovej)
  • 1 lyžička soli (morskej)
  • 175 ml vlažnej vody
  • 2 lyžice oleja

Postup:

  • zmiešajte múku so soľou, pridajte vlažnú vodu a olej
  • mieste spolu asi 10 minút
  • pružné cesto zabaľte do fólie a nechajte asi 30 minút odpočívať
  • z odpočinutého cesta trhajte kúsky a rozvaľkajte natenko do tvaru placiek
  • placky opekajte postupne z oboch strán na rozohriatej panvici bez oleja
  • upečený lavaš ukladajte jeden na druhý a potom ich prikryte vlhkou utierkou

Toto sú ingrediencie na 10 kúskov. Ich príprava vám nezaberie viac ako 15 minút.

Zdravý tip

Lavaš naplňte naslano či nasladko, obložte ako pizzu alebo ako roládu. Inšpirácie si pozrite v našej galérii. Dobrú chuť!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor