MENU
zdravy-zivot

Proti kašľu i virózam: Lacná prírodná medicína, ktorá naozaj funguje

Cibuľový sirup je rozhodne jeden z liekov, ktorý vám bez zaváhania poradia nielen babky bylinkárky, ale aj skúsení lekári.

Súvisiace témy

Zdravý život

Proti kašľu i virózam: Lacná prírodná medicína, ktorá naozaj funguje

Cibuľa je súčasťou množstva domácich receptov na priedušky. Najlepšie na tom je, že naozaj funguje, je lacná a príprava receptov je úplne jednoduchá.

Máte doma snáď všetky dostupné prípravky z lekárne, ale na prechladnutia príliš nezaberajú? Čo tak skúsiť recepty, ktoré fungujú už storočia? A uznávajú ich aj súčasní lekári! 

Tanier plný zdravia: Tieto 4 polievky zaženú príznaky choroby

Zázračný sirup

Sirup je výborný pri liečbe nachladnutia, kašľa či zápalov dýchacích ciest a jeho výroba je veľmi jednoduchá. Cibuľu nakrájajte nadrobno, navrstvite do pohára striedavo cibuľu a med a nechajte lúhovať cez noc, ale stačí aj pár hodín. Šťava, ktorú cibuľa pustí, vytvorí spolu s medom liečivý sirup. Ten treba užívať po lyžičkách – dospelí raz za hodinu, deti každé dve hodiny.

Ak nemáte med, postačí na výrobu antibakteriálneho sirupu aj cukor. „Cibuľa je na infekcie dýchacích ciest veľmi dobrá,“ potvrdzuje MUDr. Igor Bukovský. Odporúča cibuľu nešúpať do hĺbky, pretože najviac liečivých antioxidantov je v povrchových vrstvách každej zeleniny aj ovocia. 

Zamávajte chrípke! Na nohy vás postaví týždenné antivírusové menu

Čaj aj na chlebíku

Cibuľa je však veľmi zdravá ako taká. Doktor Bukovský odporúča uprednostniť červenú pred ostatnými druhmi, lebo obsahuje veľa antokyanínov, čiže purpurového farbiva, ktoré je zároveň silný antioxidant. Každá cibuľa ale obsahuje aj ďalšie antioxidanty ako kvercetín či C vitamín. Vďaka nim má výrazné protizápalové účinky.

Ak vám čerstvá cibuľka na chlebe či k jedlu nechutí alebo si nemôžete dovoliť, aby z vás bolo cítiť, urobte si cibuľový čaj: pokrájanú cibuľu zalejte ¼ litrom vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Na vylepšenie chuti môžete ešte pred zaliatim vodou k cibuli pridať pár plátkov zázvoru, prípadne klinček či kúsok škorice. Čaj pite teplý. 

► 5 najúčinnejších bylinných sirupov proti kašľu

Polievka a ponožky

„Cibuľa má antibiotické a protivírusové účinky, rozpúšťa hlieny a čistí priedušky. Pri chrípke, nachladnutí a angíne je okrem chleba s maslom a cibuľou výborná tiež cibuľová polievka,“ potvrdzuje aj MUDr. Zbyněk Mlčoch.

Odborníci skúmali aj nočné pôsobenie cibule na chodidlá, čo je tiež jeden z babských receptov. Cibuľu nakrájajte, môžete ju nahriať v látke položenej na obrátenú pokrievku hrnca s horúcou vodou. Potom priložte priamo na chodidlá, navlečte na to ponožky a choďte spať. Ráno nohy umyte. Vraj by to naozaj mohlo fungovať proti teplote a chrípkovým ochoreniam. 

Večera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syrom

Aby neuškodila nešetrite ju

Ak cibuľu nepoužijete celú, príliš dlho ju načatú neskladujte, lebo na rozkrojenej ploche sa môžu začať usádzať baktérie a tvoriť rozsiahle  kolónie. Neodkrajujte len viditeľne napadnutú časť, odhoďte všetko! Podobne ak medzi šupami cibule objavíte pleseň, nie je vhodné olúpať pár vrstiev a „čistý“ zvyšok použiť, vyhoďte ju celú, lebo pleseň môže byť i tam, kde ju nevidíte. 

FOTO: 13 potravín, ktoré v chladničke strácajú hodnotu i chuť. Rýchlo ich vyberte!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor