MENU
zdravy-zivot

Probiotiká a ich skrytý význam: Prečo sú pre nás nevyhnutné?

Probiotiká.
Zdroj: shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Probiotiká a ich skrytý význam: Prečo sú pre nás nevyhnutné?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivé účinky na zdravie. Nachádzajú sa vo fermentovaných potravinách, výživových doplnkoch a kozmetických výrobkoch. Označujeme ich tiež ako „dobré baktérie“.

Skvelá voľba pre tráviaci trakt

Tráveniu pomôžu i správne potraviny.Tráveniu pomôžu i správne potraviny.
Zdroj: Shutterstock

Probiotiká môžu pomôcť zlepšiť stav tráviaceho traktu obnovením prirodzenej rovnováhy črevných baktérií. Nerovnováha črevných baktérií môže viesť k tráviacim problémom, alergiám, psychickým problémom, obezite a ďalším zdravotným komplikáciam. Probiotiká zmierňujú príznaky syndrómu dráždivého čreva, zápalového ochorenia čriev a iných porúch trávenia.

Posilňujú imunitu

Bojovník za jeseň bez chorôb! Chcete doplniť vitamín C? TU ho nájdete najviac: TO OZAJ aj v...Bojovník za jeseň bez chorôb! Chcete doplniť vitamín C? TU ho nájdete najviac: TO OZAJ aj v...
Zdroj: shutterstock

„Dobré baktérie“ posilňujú imunitný systém tým, že podporujú rast prospešných baktérií v črevách. Môžu tiež pomôcť zabrániť tomu, aby sa škodlivé baktérie uchytili a vytvorili závažné ochorenie. Bolo preukázané, že probiotiká vylučujú ochranné látky, ktoré môžu aktivovať imunitný systém a zabrániť patogénom, aby sa uchytili a spôsobili závažné ochorenie.

Zníženie rizika infekcií

Ako zlepšiť obranyschopnosť pohybom? TIETO efektívne cviky podľa fitness odborníčky vám pomôžuAko zlepšiť obranyschopnosť pohybom? TIETO efektívne cviky podľa fitness odborníčky vám pomôžu
Zdroj: shutterstock

Zabraňujú škodlivým baktériám uchytiť sa v črevách. Bolo preukázané, že znižujú riziko infekcií močových ciest a kvasinkových, či iných infekcií.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor