MENU
zdravy-zivot

Upchatie ciev: Títo ľudia majú na ich vznik zvýšené riziko!

Close,Up,Portrait,Of,Middle,Aged,Woman,With,Hand,To
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Upchatie ciev: Títo ľudia majú na ich vznik zvýšené riziko!

Predchádzať problémom so žilami môžete zdravou životosprávou. Ak ste však v rizikovej skupine, pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny je omnoho vyššia.

Trombóza, embólia, ateroskleróza, mozgová príhoda alebo infarkt - upchávanie ciev spôsobuje vážne život ohrozujúce ochorenia. Krvné zrazeniny stoja za kardiovaskulárnymi chorobami, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku a dokonca predbehli aj nádorové ochorenia.

Ich vzniku sa dá pritom predchádzať - správnou životosprávou a včasnou diagnostikou, v prípade, že problémy s cievami nastanú. A ako to zistiť skôr, než sa ohlásia zdravotné komplikácie? Niektorí ľudia sú na vznik krvných zrazením náchylnejší než iní. Zistite, v ktorej skupine ste vy.  

Keď váha varuje

Cievy pri nadváhe dostanú zabrať. Pri konzumácii nadmerného množstva tukov sa na stenách začína ukladať cholesterol, vápnik a ďalšie látky, ktoré tvoria nánosy. Ich vplyvom sa priemer cievy neustále zužuje, čo obmedzuje prietok krvi. Vzniká tak ochorenie ateroskleróza, takzvané kôrnatenie ciev.

Zhoršovaním priechodnosti žíl sa môže stať, že sa niektorá z nich upchá alebo sa tuková usadenina odtrhne a krvným obehom sa dostane na iné miesto. A podľa toho, kde uzavrie cievu, môže spôsobiť embóliu, infarkt alebo mozgovú príhodu. Obéznych ľudí tiež trápi vysoký krvný tlak, cukrovka 2. typu a mnoho ďalších ochorení. Kondíciu ciev však dokážu ovplyvniť, najmä zmenou stravovania a pohybom, ktorý je pri chudnutí nevyhnutný.  

Upchávanie ciev hrozí aj ďalším skupinám ľudí. Čítajte ďalej ►►►  

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor