MENU
zdravy-zivot

Upchatie ciev: Títo ľudia majú na ich vznik zvýšené riziko!

Close,Up,Portrait,Of,Middle,Aged,Woman,With,Hand,To

Súvisiace témy

Zdravý život

Upchatie ciev: Títo ľudia majú na ich vznik zvýšené riziko!

Predchádzať problémom so žilami môžete zdravou životosprávou. Ak ste však v rizikovej skupine, pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny je omnoho vyššia.

Trombóza, embólia, ateroskleróza, mozgová príhoda alebo infarkt - upchávanie ciev spôsobuje vážne život ohrozujúce ochorenia. Krvné zrazeniny stoja za kardiovaskulárnymi chorobami, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku a dokonca predbehli aj nádorové ochorenia.

Ich vzniku sa dá pritom predchádzať - správnou životosprávou a včasnou diagnostikou, v prípade, že problémy s cievami nastanú. A ako to zistiť skôr, než sa ohlásia zdravotné komplikácie? Niektorí ľudia sú na vznik krvných zrazením náchylnejší než iní. Zistite, v ktorej skupine ste vy.  

Keď váha varuje

Cievy pri nadváhe dostanú zabrať. Pri konzumácii nadmerného množstva tukov sa na stenách začína ukladať cholesterol, vápnik a ďalšie látky, ktoré tvoria nánosy. Ich vplyvom sa priemer cievy neustále zužuje, čo obmedzuje prietok krvi. Vzniká tak ochorenie ateroskleróza, takzvané kôrnatenie ciev.

Zhoršovaním priechodnosti žíl sa môže stať, že sa niektorá z nich upchá alebo sa tuková usadenina odtrhne a krvným obehom sa dostane na iné miesto. A podľa toho, kde uzavrie cievu, môže spôsobiť embóliu, infarkt alebo mozgovú príhodu. Obéznych ľudí tiež trápi vysoký krvný tlak, cukrovka 2. typu a mnoho ďalších ochorení. Kondíciu ciev však dokážu ovplyvniť, najmä zmenou stravovania a pohybom, ktorý je pri chudnutí nevyhnutný.  

Upchávanie ciev hrozí aj ďalším skupinám ľudí. Čítajte ďalej ►►►  

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor