MENU
zdravy-zivot

Stratili ste čuch a chuť? Nemusí to byť hneď Covid-19

Nádcha, kašeľ a zápal spojiviek trápi mnohých alergikov už v tomto období.
Zdravý život

Stratili ste čuch a chuť? Nemusí to byť hneď Covid-19

Strata čuchu sa v poslednej dobe stále častejšie skloňuje s ochorením na koronavírus Covid-19, ale môžu byť za ňou aj iné diagnózy.

Za stratou čuchu je najčastejšie nádcha. „Sliznica opuchne a s ňou aj miesto v nosovej dutine, kde je čuchový epitel,“ vysvetľuje otorinolaryngológ Matej Babinec, že ak sa epitel pokryje hlienom, nemôže zachytávať podnety a pomocou nervových výbežkov ich odovzdávať do príslušného nervového centra. „Po klasickej nádche sa čuch obyčajne vráti do desiatich dní. Pomôcť mu môžete výplachom nosovej dutiny morskou vodou,“ radí lekár.

Tehotenstvo aj nádor

Komplikovaná chrípka vám vezme radosť z obľúbenej vône aj na mesiac. O čuch vás oberie aj úraz hlavy, polypy, opuchy a nádory či výrazné vybočenie nosovej priehradky. Mnoho žien stratí čuch v tehotenstve. Vplyvom hormónov opuchne nosová sliznica, vzduch neprenikne k zmyslovej sliznici a vnímanie pachov sa zmení. Po pôrode problémy ustúpia.

 

Dajte si kvapky

Koronavírus Covid-19 vám môže zobrať čuch aj na niekoľko mesiacov. Potvrdzujú to prípady zo Slovenska aj z celého sveta. Neexistuje liek ani operácia, ktorá čuch ihneď vráti, keď oň prídete. Môžete len tlmiť príznaky ochorenia a čakať. Ale aj o čuch sa môžete preventívne starať, dýchajte zvlhčený a čistý vzduch. Každú virózu dôkladne vyležte, aby ju neskomplikoval zápal prínosových dutín. Aj do boja s bežnou nádchou nasaďte nosové kvapky sťahujúce opuch. Pri desaťdňovom užívaní vám neublížia. Ak nezaberú, lekár vám môže predpísať sprej s kortikoidmi. Nechoďte však k lekárovi, kontaktujte ho najprv telefónom a riaďte sa jeho pokynmi.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia