MENU
zdravy-zivot

Prírodný superliek: Viete, ktorý čaj piť na zápal priedušiek?

V jedinej šálke môžete mať účinného pomocníka na zriedenie hlienu, prečistenie pľúcneho tkaniva a ničiteľa baktérií.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Prírodný superliek: Viete, ktorý čaj piť na zápal priedušiek?

Pri akútnej aj chronickej bronchitíde sa na slizniciach dýchacích ciest vytvára veľké množstvo hlienu. Aby ste sa vyliečili, musíte ho dostať von. K tomu potrebujete jedinú bylinku.

Používate tymian iba ako korenie na ryby, hydinu alebo divinu? Tak to je chyba! Vo Francúzsku mu hovoria aj „penicilín pre chudobných“. Môžu za to jeho úžasné liečivé vlastnosti. Pri silnom kašli a zahlienení priedušiek by ste mali denne vypiť aspoň štyri šálky, osladiť si ho môžete i kvalitným medom.

Ničí plesne aj baktérie

Tymian je jednou z najúčinnejších bylín proti chorobám dýchacích ciest. Pitie čaju podporte i naparovaním sa nad tymianom, uvoľníte hlien a liečivá para vám prečistí pľúcne tkanivo. Na naparovanie i varenie čaju môžete použiť čerstvú i sušenú vňať. Bylinka má silné antiseptické vlastnosti, ničí huby, vírusy, baktérie, plesne aj parazity. 

Zlepší imunitu

V pití čaju pokračujte aj po skončení liečby. Zlepšuje imunitu a stimuluje krvný obeh. Pomôže obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík, pozitívne pôsobí na celý tráviaci systém, účinne zaberá proti nafukovaniu aj hnačke. Vyskúšajte ho aj pri zápaloch v ústnej dutine a zápaloch močových ciest. 

Hlien musí von!

Bronchitída – zápal priedušiek môže vzniknúť ako následok vírusového alebo bakteriálneho ochorenia. Zdurené sliznice dýchacích ciest vytvárajú veľké množstvo hlienu, ktorý vás dráždi kašľať. To najdôležitejšie je, hlien zriediť a dostať ho z dýchacích ciest von, pretože práve v ňom sa množia baktérie. 

Vo Francúzsku dostal tymian označenie „penicilín pre chudobných“.Vo Francúzsku dostal tymian označenie „penicilín pre chudobných“.
Vo Francúzsku dostal tymian označenie „penicilín pre chudobných“.
Zdroj: Shutterstock

Ak vám tymianový čaj nechutí, môžete bylinku skombinovať s inou. K tymianu pridajte skorocel, podbeľ, lipový kvet, kvet čiernej bazy alebo zázvor. Ochucovať ho okrem medu môžete aj domácim sirupom z bazy alebo malín. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor