MENU
zdravy-zivot

Prírodný superliek: Viete, ktorý čaj piť na zápal priedušiek?

V jedinej šálke môžete mať účinného pomocníka na zriedenie hlienu, prečistenie pľúcneho tkaniva a ničiteľa baktérií.

Súvisiace témy

Zdravý život

Prírodný superliek: Viete, ktorý čaj piť na zápal priedušiek?

Pri akútnej aj chronickej bronchitíde sa na slizniciach dýchacích ciest vytvára veľké množstvo hlienu. Aby ste sa vyliečili, musíte ho dostať von. K tomu potrebujete jedinú bylinku.

Používate tymian iba ako korenie na ryby, hydinu alebo divinu? Tak to je chyba! Vo Francúzsku mu hovoria aj „penicilín pre chudobných“. Môžu za to jeho úžasné liečivé vlastnosti. Pri silnom kašli a zahlienení priedušiek by ste mali denne vypiť aspoň štyri šálky, osladiť si ho môžete i kvalitným medom.

Ničí plesne aj baktérie

Tymian je jednou z najúčinnejších bylín proti chorobám dýchacích ciest. Pitie čaju podporte i naparovaním sa nad tymianom, uvoľníte hlien a liečivá para vám prečistí pľúcne tkanivo. Na naparovanie i varenie čaju môžete použiť čerstvú i sušenú vňať. Bylinka má silné antiseptické vlastnosti, ničí huby, vírusy, baktérie, plesne aj parazity. 

Zlepší imunitu

V pití čaju pokračujte aj po skončení liečby. Zlepšuje imunitu a stimuluje krvný obeh. Pomôže obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík, pozitívne pôsobí na celý tráviaci systém, účinne zaberá proti nafukovaniu aj hnačke. Vyskúšajte ho aj pri zápaloch v ústnej dutine a zápaloch močových ciest. 

Hlien musí von!

Bronchitída – zápal priedušiek môže vzniknúť ako následok vírusového alebo bakteriálneho ochorenia. Zdurené sliznice dýchacích ciest vytvárajú veľké množstvo hlienu, ktorý vás dráždi kašľať. To najdôležitejšie je, hlien zriediť a dostať ho z dýchacích ciest von, pretože práve v ňom sa množia baktérie. 

Vo Francúzsku dostal tymian označenie „penicilín pre chudobných“.Vo Francúzsku dostal tymian označenie „penicilín pre chudobných“.
Vo Francúzsku dostal tymian označenie „penicilín pre chudobných“.
Zdroj: Shutterstock

Ak vám tymianový čaj nechutí, môžete bylinku skombinovať s inou. K tymianu pridajte skorocel, podbeľ, lipový kvet, kvet čiernej bazy alebo zázvor. Ochucovať ho okrem medu môžete aj domácim sirupom z bazy alebo malín. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor