MENU
zdravy-zivot

Príprava na bežecké preteky: Ako podať najlepší výkon, radia profesionáli

Vytrvalostní bežci Romana Komarňanská a Gabriel Švajda.
Zdravý život

Príprava na bežecké preteky: Ako podať najlepší výkon, radia profesionáli

Vytrvalostní bežci Romana Komarňanská a Gabriel Švajda vám v treťom diele bežeckého článku pre iZdravie.sk poradia, aký režim si nastaviť tesne pred pretekmi a čomu sa vyhnúť, aby ste podali ten najlepší výkon.

Charitatívny beh Wings for Life World Run je už o pár dní tu. Jeho ambasádori veľmi dobre poznajú aj úskalia bežeckých začiatkov.
Radili vám preto, ako to nevzdať:Najväčšie chyby bežeckých začiatočníkov: Ako sa motivovať a vytrvať
a tiež ako správne vykonávať strečing: Strečing nepomôže len športovcom. Kedy a ako si správne natiahnuť svaly? 

Ako sa stravovať 3-4 dni pred výkonom?

Pár dní pred pretekmi by mala byť samozrejmosťou zdravá, vyvážená a plnohodnotná strava. Tá je pre bežca či akéhokoľvek iného športovca dôležitá, a to aj z dlhodobého hľadiska. Špecifikom bežcov však je fakt, že naše telo si vyžaduje sacharidy, nakoľko potrebuje energiu. Preto odporúčam pred pretekmi zaradiť viac sacharidových jedál skladajúcich sa z potravín ako sú cestovina, ryža, zemiaky a ovocie.

Čítajte aj: Najželeznejší Slovák: Náš Ironman v triatlone boduje, hoci beh neznáša

Ako v tomto období upraviť treningový režim?

Závisí to od plánovanej vzdialenosti, no ak sa chystáte na dôležitý beh, týždeň pred ním vyklusávajte, behajte rovinky a potom si dajte deň – dva voľno. Upravujte všetko, čo môže váš výkon ovplyvniť. Stravu, spánok, aj regeneráciu.
Tip od Gabriela: Keď sa beh koná v nedeľu, vylaďujem v utorok. V utorok absolvujem intervalový tréning v takom tempe, v akom chcem počas preteku bežať. 3-4 dni pred behom už len klušem a rovinkujem. Veľmi dôležitý je spánok, ten si posledné dva dni pred pretekmi naozaj doprajem. Pitný režim pred výkonom Telo je nutné hydratovať čo najviac, či už vodou, minerálkou s obsahom horčíka, hypotonickými a hypertonickými nápojmi alebo ovocnými šťavami. Je dobré, ak je organizmus pred behom dostatočne „zaliaty.“

Príprava na bežecké preteky: Ako podať najlepší výkon, radia profesionáliPríprava na bežecké preteky: Ako podať najlepší výkon, radia profesionáli
Zdroj: Jakub KOVALÍK

Romana Komarňanská. Foto: Jakub KOVALÍK
Viac foto vo FOTOGALÉRII!

Deň pred pretekmi

Romana: Môj deň pred pretekmi vyzerá nasledovne: vstanem, doprajem si svoje obľúbené raňajky, idem sa vyklusať či vyrovinkovať, potom si dám strečing, po ktorom nasleduje obed doplňujúci sacharidy. Nasleduje oddychová fáza, kedy si čítam alebo počúvam hudbu či pozerám televíziu. Po ľahkej večeri sa odoberiem spať, aby som načerpala dostatok síl.
Gabriel: Deň pred pretekmi si rád sám pripravím všetko, čo budem nasledujúci deň potrebovať. Či už ide o bežecké oblečenie, hudbu, topánky. Pokiaľ je to potrebné, tak si pripravím aj nejaké ľahké občerstvenie, ako napríklad nakrájané jablko.

Strava v deň behu

Romana: Keďže pred väčšinou behov stihnem iba raňajky, doprajem si v rámci stravy iba tie. Väčšinou stavím na svoje každodenné, ktoré pozostávajú zo špaldových vločiek, kokosu, chia semienok a sušených sliviek. Gabriel: Ja osobne preferujem pred behom akékoľvek cestoviny, zasýtia, doplnia sacharidy, no nie je z nich ťažko.

Ich najväčšie prešľapy  

Romana: V pamäti mi najviac asi utkvel jeden beh, kedy počasie dosahovalo snáď aj 40 stupňov a ja som bežala na priamom slnku bez akejkoľvek pokrývky hlavy. Tiež si spomínam, že raz som si dala na beh úplne nové, neodskúšané tenisky, na ktoré moje nohy neboli zvyknuté, a to sa na výkone odzrkadlilo. Toto určite neodporúčam. Rovnako si pamätám, ako mi raz nebolo vôbec po behu dobre, lebo som po ňom prijala málo tekutín.
Gabriel: Raz som to so spánkom prehnal a pospal si viac, ako by bolo pre bežca potrebné. Cítil som sa potom počas behu veľmi ospalý. Bežec musí vstať v správny čas.

Romana a Gabriel pobežia už v nedeľu, 8. mája na celosvetovom charitatívnom behu Wings for Life World Run.
S Gabrielom sa na štarte stretnete v Bratislave a Romana si ako minuloročná slovenská víťazka vybrala lokalitu na beh v Japonsku. 

Bude vás zaujímať: Milovník rýchlosti Adam Žampa: Na úspech nestačí mať v nohách

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor