MENU
zdravy-zivot

Príliš dlhé čakanie Slovákov kvôli liečbe tlaku? U lekárov nastali zmeny!

Ilustračné foto
Zdravý život

Príliš dlhé čakanie Slovákov kvôli liečbe tlaku? U lekárov nastali zmeny!

Aj vy ste si chodili každých 6 mesiacov pre lieky na tlak k špecialistovi? Desaťročné úsilie zmeny v nezmyselnom systéme sa praktickým lekárom konečne podarilo.

Artériová hypertenzia je medzi dospelými Slovákmi častým ochorením. Na vysoký krvný tlak trpí totiž viac ako tretina dospelých Slovákov a predpokladá sa, že len polovica z nich sa lieči.

Strážite si výšku krvného tlaku? 7 činností, ktoré ho ženú hore

Doterajšia situácia komplikovala život lekárom aj pacientom. Ambulancie internistov a kardiológov boli vyťažené nekomplikovanými pacienti a naopak, pacienti, ktorí vyšetrenie špecialistov kvôli zhoršenému zdravotnému stavu potrebovali naliehavejšie, naň museli čakať aj niekoľko mesiacov.

Niektoré lieky na hypertenziu mali obmedzenia. Naordinovať ich mohol len internista alebo kardiológ. Pacient ho potom musel navštevovať každých 6 mesiacov, aby dostal odporučenie na predpis liekov na ďalších 6 mesiacov. Do ambulancií špecialistov tak prichádzali s vysokým krvným tlakom aj nekomplikovaní pacienti, o ktorých sa vedeli bez problémov postarať všeobecní lekári,“ vysvetľuje hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo MUDr. Jana Bendová, PhD.

Liečite si vysoký tlak? Tieto tabletky a jedlá musia byť TABU

Len rizikoví

Všeobecní lekári pre dospelých majú vo svojej kompetencii liečbu, diagnostiku a manažment dospelých pacientov s artériovou hypertenziu s nízkym, stredným, aj vysokým kardiovaskulárnym rizikom už od roku 2015. Pacienti s veľmi veľkým rizikom musia navštevovať internistu alebo kardiológa.

Od začiatku februára vám môže všeobecný lekár predpísať lieky na tlak, konkrétne artériovú hypertenziu. Kategorizačná komisia Ministerstva zdravotníctva SR zrušila obmedzenia na všetky lieky na liečbu vysokého tlaku, okrem urapidilu.

Opatrenie pomôže lekárom aj pacientom

Všeobecný lekár je pre pacienta dostupnejší aj časovo, aj geograficky a možnosťou predpisovania liekov ušetríme pacientom čas, financie a aj stres pri zháňaní platného odporučenia. Ani pacienti, ani ich rodinní príslušníci, ktorí často najmä v prípade starších pacientov preberajú vybavovanie pravidelných odporúčaní, nebudú musieť cestovať na odborné vyšetrenia neraz aj mimo miesta svojho bydliska, tráviť dlhé hodiny v čakárňach špecialistov, vymeškávať z práce,“ uviedla MUDr. Jana Bendová, PhD.

Trápi 1/3 Slovákov !

Výskyt ochorenia stúpa s rastúcim vekom a vo veku nad 70 rokov ním trpia až 2/3 Slovákov. Vo vyspelých krajinách sa „dožije hypertezie“ až 90% ľudí, ak žijú dostatočne dlho.

Vysoké štatistiky o výskyte hypertenzie v našej populácii dokazujú aký ďalší významný krok v systéme starostlivosti o pacienta s artériovou hypertenziou sme dosiahli,“ uzatvára odborníčka.

Vysoký krvný tlak

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor