MENU
zdravy-zivot

Pribrali ste počas lockdownu? Chudnite tak, aby ste neohrozili imunitu

Zhadzujte nadbytočné kilá s rozumom.
Zdravý život

Pribrali ste počas lockdownu? Chudnite tak, aby ste neohrozili imunitu

Určite nezačnite kilogramy zhadzovať bezhlavo. Takzvané zázračné diéty vám možno na pár týždňov pošlú ručičku váhy nadol, ale organizmus vám experimenty zráta.

Chcete schudnúť rýchlo a bez námahy? Pri tomto slogane diétu ani ďalej neštudujte. Nič také neexistuje, aj keď mnohí nechcú tomu uveriť. Jednostranne zameraný jedálny lístok či jeho drastické škrtanie je zdraviu škodlivé, niekedy môže ohroziť aj život. Pri vylúčení celých potravinových skupín rýchlo vznikne deficit niektorých dôležitých látok a zbytočne si oslabíte imunitu. Nadbytok či nedostatok niektorej živiny postupne naruší metabolické pochody i vnútornú rovnováhu organizmu.

Krátka nefunguje

„Už len samotné množstvo najrozličnejších diét a prostriedkov na chudnutie svedčí o ich neúčinnosti. Každý deň pribúdajú ďalšie, novšie, zázračnejšie a zaručene fungujúce. Sú však len recykláciou tých predošlých, ktoré účinné neboli. Schudnúť a udržať si normálnu hmotnosť je v celoživotnej zmene životosprávy, upozorňuje hneď na začiatku prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Žiadna krátkodobá kúra ani diéta, akokoľvek drahá, módna či intenzívne podporovaná reklamou, nemôže byť účinná.“ Podľa odborníčky je jedinou zdravou redukčnou diétou zníženie celkového príjmu stravy, dodržať však musíte jej pestrosť a vyváženosť. Pevnou súčasťou zdravej životosprávy musí byť aj pravidelný pohyb. Tak ľahšie dodržíte pravidlo, že energetický príjem musí byť nižší ako výdaj. 

„Žiadna krátkodobá kúra ani diéta, akokoľvek drahá, módna či intenzívne podporovaná reklamou, nemôže byť účinná.“
prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc.

Strava v prášku?

Jednostranne zamerané diéty vám môžu postupne „rozhádzať“ organizmus. „Nezabezpečia mu dostatok ochranných látok ako vitamínov, fytonutrientov, prípadne živín v správnom pomere, čo môže oslabiť imunitný systém, ale i tráviaci trakt,“ apeluje na milovníkov rýchleho chudnutia odborníčka. „Jeho správne fungovanie a zloženie črevnej mikroflóry je významnou súčasťou imunitného systému. Každé jej narušenie prispieva k rozvoju zápalových ochorení.“ Pozor si treba dať aj na čoraz populárnejšie diéty, pri ktorých si pripravujete hlavné jedlá v podstate z prášku. Všetky takéto instantné prášky či nápoje ako náhrady normálnej stravy sú extrém v stravovaní. Žiaden umelý výrobok nemôže nahradiť v dostatočnom množstve všetky zložky obsiahnuté v pestrej a vyváženej strave,“ vysvetľuje lekárka Jana Jurkovičová. „Na ich krátkodobú konzumáciu je to škoda peňazí, dlhodobá môže vážne poškodiť zdravie z nedostatku a nevyváženosti niektorých živín“

Ako je to cukrami a čo poteší imunitu?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor