MENU
zdravy-zivot

Priberáte zo stresu? 8 cvikov na uvoľnenie a kilá pôjdu dolu ako po masle

Joga vám pomôže odbúrať stres i napätie
Zdravý život

Priberáte zo stresu? 8 cvikov na uvoľnenie a kilá pôjdu dolu ako po masle

Zvýšené napätie či vyčerpanosť často prispievajú k tomu, že sa na vás kilá doslova lepia. Dokážete sa uvoľniť?

Lepšiu koncentráciu i psychickú úľavu vám môžu priniesť niektoré pozície z jogy. Hoci už samotné sústredenie na techniku dýchania pri akomkoľvek cvičení prináša so sebou vytúžené uvoľnenie. Postupne upokojíte nervový systém a zmiernite produkciu stresových hormónov. Dokonca sa zlepší aj trávenie, čo je dôležitý krok pri úprave hmotnosti. Celý organizmus bude pripravený na prílev pozitívnej energie. V krajných pozíciách vydržte minimálne päť pomalých, ale plynulých nádychov a výdychov.

1 Kľaknite si, kolená sú pod úrovňou bedier, dlane pod úrovňou pliec. Pomaly preklopte chodidlá na špičky a s výdychom sa odtlačte od dlaní vzad, zadok ide automaticky nahor. Vystrite paže, hrudník pritláčajte k stehnám, hlavu držte medzi rukami v predĺžení chrbta, krk uvoľnite. Plecia ťahajte od uší. Hmotnosť tela rozložte medzi chodidlá a dlane. Chodidlá nemusia byť položené na podlahe, ak to nedokážete, jemne pokrčte kolená. 

Joga na uvoľnenieJoga na uvoľnenie
Zdroj: Shutterstock

Ako sa ešte uvoľniť?  ►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor