MENU
zdravy-zivot

Priberáte? Posvieťte si na raňajky, možno sa kilá na vás lepia kvôli nim

Raňajky tvoria základ pre celý deň.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Priberáte? Posvieťte si na raňajky, možno sa kilá na vás lepia kvôli nim

Raňajky sa právom považujú za základ pre celý zvyšok dňa. Zlá voľba potravín môže viesť k nízkemu energetickému príjmu alebo ustavičnému pocitu hladu.

Chyby pri raňajkách môžu skutočne viesť z dlhodobého hľadiska k priberaniu a to aj v prípade, ak si servírujete zdravé potraviny. Na najčastejšie chyby pri raňajkách sa pozrel portál fitforfun.de. Aké pravidlá treba dodržiavať?

Čítajte etikety

Namiesto hotových müsli zmesí alebo ovocných jogurtov zvoľte radšej biele jogurty a zmiešajte ich s ovsenými vločkami, orechmi, semiačkami alebo si do jogurtu nakrájajte čerstvé ovocie. Možno sa to nezdá, ale pri výrobe ovocných jogurtov či hotovým miešaných müsli sa používajú rozličné aditíva, ktoré zvýrazňujú chuť, ovplyvňujú trvanlivosť alebo jednoducho zaistia krajšiu konzistenciu. Podľa portálu fitforfun.de sú však tieto prísady často nezdravé a priberá sa z nich.

Nezabudnite na bielkoviny

Komplexné sacharidy, ktoré obsahujú napríklad ovsené vločky alebo čerstvé ovocie vám dodajú energiu na prvú časť dňa. Pre dlhodobý pocit sýtosti potrebujete bielkoviny. K správnej činnosti ich potrebuje aj svalstvo. Pri trávení bielkovín sa navyše spáli viac kalórií ako pri sacharidoch a tukoch. Preto si na krajec celozrnného chleba dajte ráno aspoň trochu tvarohu.

Biele pečivo vymeňte

Bežíte do práce a cestou si kúpite v pekárni chrumkavý sladký rožok? Vyhnite sa pečivu z bielej múky. Nemá príliš veľa živín. Navyše v dôsledku tohto typu raňajok vám síce rýchlo stúpne hladina cukru v krvi, avšak následne zase rýchlo klesne. Už po pár hodinách vás prepadne hlad a často opäť siahnete po niečom nezdravom. Tento efekt mávajú často napríklad croissanty.

Správne ovocie

Pozor si treba dávať aj na správnu voľbu ovocia, lebo niektoré má vysoký obsah cukru, čo môže byť zrána problém. Práve z týchto dôvodov môže byť problematické aj pravidelné pitie ovocných štiav. Nemusíte sa mu však vyhýbať. Zdravé raňajky môžete nakombinovať s bobuľovým ovocím, hodí sa do kaše i jogurtu. Jablká sú zase ideálne kvôli pektínu. Ide o vlákninu, ktorá vedie k rýchlemu a trvácnejšiemu pocitu sýtosti.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor