MENU
zdravy-zivot

Priberáte na bruchu kvôli hormónom? 5 znakov, ktoré vám to prezradia

Leto je ideálne na schudnutie tuku z bruška. Čo k tomu treba?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Priberáte na bruchu kvôli hormónom? 5 znakov, ktoré vám to prezradia

Rastúce bruško vie narobiť mnohým vrásky. Hoci vylepšíte svoj životný štýl jemu sa akosi nechce spľasnúť. Možno sa za vašimi ťažkosťami skrývajú hormóny.

Za prírastkom hmotnosti sa najčastejšie skrývajú inzulín, kortizol, hormóny štítnej žľazy, ale i progesterón a estrogén. Stačí, aby sa niektorý dostal do nerovnováhy a môže to vyústiť aj do priberania, najmä v oblasti brucha, uvádza nemecký portál freudin.de. Rovnako prináša i príznaky, ktoré vám môžu napovedať, že vinné za zmenu kriviek môžu byť práve hormóny.

1. Mení sa regulácia

Snažíte sa žiť zdravo, pravidelne sa hýbete, ale nohavice či sukňa sú vám stále tesnejšie? Za ťažkosťami môže byť hormonálna nerovnováha. Takzvaný hormonálny tuk často spoznáte aj podľa toho, že sa objaví akoby nečakane. Priberanie v oblasti brucha sa často spája s obdobím menopauzy. S pribúdajúcim vekom sa mení regulácia inzulínu v tele, čo spôsobuje, že tuk sa namiesto spaľovania ukladá.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor