Reklama

Pri strate hlasu nešepkajte. Pomôže inhalácia, vápnik a vitamíny

Aby sa vám hlas dostal do normálu, musíte si hlasivky šetriť a dýchať nosom.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Ak stratíte hlas, existuje účinnejší a chutnejší liek ako vypiť surové vajíčko či teplé pivo. Podľa lekárky najlepšie urobíte, ak budete v tichosti dýchať nosom.

Ivica vošla do triedy, kývnutím ruky usadila žiakov a na tabuľu napísala: „Otvorte si učebnicu na strane päťdesiatštyri a prečítajte si celú kapitolu. Do zošita vypracujte otázky na konci.“ Tento scenár sa u nej opakoval minimálne raz za školský rok. „Vždy s príchodom zimy mi skôr či neskôr odíde hlas. Len čo prechladnem, totálne zachrípnem a môžem iba šepkať. Niekedy sa mi to stane aj po tom, čo musím veľa kričať na decká,“ opisuje svoje peripetie učiteľka na základnej škole. „Kamarátka chodí spievať do zboru a odporúčala mi hlasovú pedagogičku. Vraj ma naučí s hlasom pracovať tak, aby som ho nestrácala. Ale môžem si z učiteľského platu niečo také dovoliť?“

Nešepkajte

Strata hlasu však nie je výsadou skupiny hlasových profesionálov, teda spevákov, moderátorov či učiteľov. Niekedy stačí banálne prechladnutie, oslava s bujarým spevom, pobyt v zafajčenom či prašnom prostredí, studená kola alebo horúca káva a na druhý deň je hlas fuč. „Dochádza k prekrveniu sliznice hrtana aj hlasiviek, k ich miernemu opuchu a často aj k zahlieneniu,“ vysvetľuje otorinolaryngologička a foniatrička MUDr. Ivana Vrancová zo Senice. „Nech už u vás z akejkoľvek príčiny dôjde k afónii, akútnej strate hlasu, alebo k dysfónii, zachrípnutiu, najdôležitejší je hlasový pokoj.“ Jednoducho povedané, buďte ticho. Foniatrička neodporúča ani šepkať, práve naopak, hlasivky si tým namáhate viac, ako keď niečo zahuhňáte svojím normálnym hlasom. „Ak je príčinou vášho zachrípnutia prechladnutie, liečbu zvládnete aj doma – tekutiny, inhalácie minerálkou, lieky na uvoľnenie hlienov, vápnik, vitamíny. A, samozrejme, nefajčite,“ radí odborníčka.

Kedy k lekárovi

Zachrípnutie, ktoré vás neopúšťa dlhšie ako tri týždne, riešte s otorinolaryngológom alebo s foniatrom. Ten vyšetrením zistí, či ide o funkčnú poruchu, alebo o vážnejší problém. Zmeny na hlasivkách sprevádzajú chronickú laryngitídu, nezhubné útvary na hlasivkách ako polypy, cysty, hlasové uzlíky, ale aj zhubné nádory hlasiviek. Vyšetrenie nie je dramatické. „K základným metódam patrí nepriama laryngoskopia – vyšetrenie zahnutým zrkadielkom. Pred vyšetrením ho nahrejeme, aby sa pri dýchaní nezarosilo, ale nepopáli vás. Nedávame ho hlboko do krku, lokálne znecitlivíme len veľmi dráždivých pacientov. Hrtan niekedy vyšetrujeme aj priamou laryngoskopiou. Na to používame ,hadičku‘ cez nosovú dutinu do krku. Toto vyšetrenie sa už robí v lokálnej anestézii,“ opisuje vyšetrenie lekárka.

Trvalé zachrípnutie

Mali ste niekedy pri poriadnom zachrípnutí obavu, že hlas sa vám už nevráti? „Definitívne hlas stratiť nemôžete,“ upokojuje MUDr. Vrancová, no varuje: „Aj neprofesionál si dokáže hlasivky zničiť tak, že je potrebný chirurgický zákrok.“ Nedisciplinovaní pacienti, najmä ak odrieknu operáciu, si podľa nej môžu spôsobiť dlhodobé až trvalé zachrípnutie. „Hlasivky kmitajú inak ako za normálnych okolností, vzniká ich zlé postavenie a fixuje sa nesprávna tvorba hlasu. Ak sa neskôr rozhodne pre chirurgické riešenie, predlžuje sa aj obdobie zotavovania, je potrebná dlhodobá rehabilitácia hlasu a cvičenia.“

Speváci aj astmatici

Ak je vaším pracovným nástrojom hlas, môžete byť na ochorenia hlasiviek náchylnejší. „Pri premáhaní hlasu vznikajú u hlasových profesionálov často hlasové uzlíky alebo hlasivky zakrvácajú. Preto si vo zvýšenej miere dávajte pozor na prechladnutie a včas sa liečte. A hlavne, majte svojho pedagóga, ktorý vás naučí pracovať s hlasom a správne dýchať,“ odporúča MUDr. Vrancová. Ako hlasový profík by ste mali pravidelne absolvovať stroboskopické vyšetrenie u foniatra. „Na ochorenia hlasiviek sú náchylnejší aj ľudia s poruchami imunity, alergici, astmatici – často im prekážajú spreje, ktoré musia používať. Dráždia hlasivky a hrozí kvasinkový zápal.“

Hlasivkám škodí:

- namáhanie hlasu, krik
- fajčenie, aj pasívne
- prašné prostredie
- chladné počasie či klimatizácia
- chladené, sýtené, horúce nápoje
- nedostatok tekutín
Zdravá rada
Aby ste predišli ochoreniam hlasiviek, snažte sa dýchať nosom. Vdychovaný vzduch ohrieva, zvlhčuje a filtruje. V takej úprave nedráždi hlasivky.

Zachrípnuté deti

Nezľaknite sa, ak už v predškolskom veku vaše dieťa dlhodobo zachrípne. Detská hyperkinetická dysfónia je následok kriku. Objavuje sa po nástupe do škôlky, kde si dieťa aj hlasným rozprávaním vydobýja svoje miesto. Ukričané deti treba upozorňovať, aby hlas tlmili, dobrý je nácvik správnej techniky tvorby hlasu s logopédom, hoci väčšina detí z kričania „vyrastie“. Ak však dieťa stále prepína hlas, môže u neho dôjsť až k zmenám na hlasivkách a k vzniku uzlíkov, v extrémnych prípadoch až k trvalému zachrípnutiu.

Operovali im hlasivky

Pred šiestimi rokmi v Nemecku operovali hlasivky herečke Zuzane Fialovej. Odstraňovali jej uzlíky. „Môžem si za to sama. Poškodila som si ich aj tým, že som hrávala divadelné predstavenia s angínami a so zapáleným hrdlom,“ priznala vtedy herečka. Po operácii s potešením konštatovala, že ju už hlasivky nebolia a hlas má v niektorých polohách zvonivejší. Podobnú operáciu absolvoval na Slovensku aj spevák Samo Tomeček či v USA britská speváčka Adele.

Ihly pivu na pomoc

„Vhodnou stimuláciou bodov na nohách a rukách môžeme dosiahnuť zlepšenie problémov s hlasivkami,“ vraví akupunkturistka MUDr. Anna Ľuptáková. Ak vás vpichovanie ihiel do tela neláka, ale cítite, že vám niečo sadá na hlasivky, podľa lekárky môže pomôcť aj akupresúra a moxovanie, čiže nahrievanie vhodných bodov na dráhe pľúc, obličiek, prípadne aj sleziny a pankreasu. K ľudovým receptom patrí nahriate pivo so žĺtkom, skaramelizovaný cukor s mliekom a maslom, dulový kompót či Priessnitzov zábal, teda mokrý studený uterák okolo krku. Najistejšie však bude mlčať a pár dní počkať.

Vyberáme pre vás niečo PLUS