MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Kedy je vhodné dať si vyoperovať slepé črevo?

O vybratí slepého čreva rozhodne lekár.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: Kedy je vhodné dať si vyoperovať slepé črevo?

Aj keď slepé črevo nebolí, môže byť "zrelé" na vybratie. Kedy je náchylnejšie na zápal a kedy ho vyoperovať vysvetľuje chirurg.

Ak sa slepé črevo (apendix) zapáli, je aj po antibiotickom preliečení vhodné ho preventívne vyoperovať. Je totiž pravdepodobné, že zápal sa vráti a v istých prípadoch môže spôsobiť až smrť. „Problémy so slepým črevom nastávajú najčastejšie preto, že sa tam ‚usídli‘ stolica, ktorá zatvrdne a tvorí prekážku. Keďže slepé črevo sa snaží vyprázdniť, vytvára sa v ňom tlak, opuchne, prekrví sa a tak najčastejšie vznikne zápalový proces,“ vysvetľuje chirurg MUDr. Július Muranský, MPH z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave. Reči, že zápal môže spôsobiť prehltnutá kôstka z ovocia, žuvačka, alobal či škrupinka z vajíčka, chirurg nepotvrdil. Ešte nikdy nič také pri operácii nenašiel. Menej sa ale vie, že apendicitída sa rada objavuje po vírusovej či bakteriálnej infekcii, keď je oslabená imunita. 

Zápal často spustí bakteriálna angína

Zápal slepého čreva sa neraz sa ohlási v súčinnosti s inou chorobou, napríklad pri angíne či ochorení dýchacích ciest. „Akýkoľvek bakteriálny zápal môže viesť k zápalu slepého čreva, lebo baktérie sa v tele prenášajú krvou a môžu sa usídliť v ktoromkoľvek mieste,“ vraví lekár. Práve v apendixe majú fajnovú živnú pôdu, pretože tam nie je silná črevná pasáž, slepé črevo sa nevie tak dobre vyprázdniť a organizmus sa baktériám nevie dobre brániť. Ak vám ale angínu liečia antibiotikami, lieky utlmia aj príznaky zápalu slepého čreva, takže sa ťažšie diagnostikuje. „Práve tým je zápal slepého čreva veľmi zradný. Ide síce o ľahko operovateľné ochorenie, ale až vtedy, keď je spravená diagnóza,“ naznačuje chirurg, prečo niekedy „banálny“ zápal skončí doslova bojom o život pacienta

Chirurg MUDr. Július Muranský, MPH, odporúča slepé črevo po preliečení zápalu vždy vyoperovať.Chirurg MUDr. Július Muranský, MPH, odporúča slepé črevo po preliečení zápalu vždy vyoperovať.
Chirurg MUDr. Július Muranský, MPH, odporúča slepé črevo po preliečení zápalu vždy vyoperovať.
Zdroj: archív

Čo vás to vlastne bolí?

Ak prídete k na vyšetrenie skoro a diagnóza sa odhalí rýchlo, lekár pri spravidla nekomplikovanej operácii nájde jednoduchý katarálny zápal, čiže so začervenaním a opuchom, no bez hnisania. Preto je dobré nečakať a ísť pri podozrení na „slepák“ k lekárovi radšej hneď. Signálom je hlavne bolesť.Väčšinou ide o neprestávajúcu či zosilňujúcu sa bolesť v pravom boku alebo podbruší. No slepé črevo je rôzne dlhé, asi od dvoch do dvanástich centimetrov, preto môže byť uložené aj pod pečeňou, v malej panve, môže byť tiež medzi kľučkami tenkého čreva, za hrubým alebo pred hrubým črevom. Takže jeho bolesť môže imitovať napríklad zápal žlčníka, zápal močových ciest, gynekologické ochorenia, ochorenia hrubého či tenkého čreva. To výrazne sťažuje diagnostiku.“ 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor