MENU
zdravy-zivot

Pri podaní anestézie rozhoduje každý mililiter

NARKÓZA: Mnohí sa bojíme, že sa po nej nezobudíme.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Pri podaní anestézie rozhoduje každý mililiter

Aj vás vystrašil nedávny prípad v bratislavskej nemocnici, keď sa počas anestézie otrávili štyria pacienti? Zisťovali sme, čo nám vlastne lekári dávajú pri uspávaní do tela a komu hrozia problémy.

„Pri anestézii vlastne robíme riadenú otravu pacienta. Riadená znamená, že liek podávame v presne stanovených dávkach,“ vraví lekárka Jana Gulášová z Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Rozhoduje mililiter

Narkóza musí zohľadňovať zdravotný stav, ale aj vek a váhu pacienta. Prekročenie individuálnej dávky by mohlo poškodiť organizmus.

„Tu rozhoduje každý mililiter podaného anestetika,“ vysvetľuje odborníčka. Čo môže ohroziť pacienta?

„Každý liek má aj vedľajšie účinky, no pri jednorazovom podaní anestézie je riziko minimálne. Pri opakovaných podaniach sa môže poškodiť pečeň, obličky či mozog. Záleží na druhu narkózy a zdravotnom stave pacienta,“ pokračuje Jana Gulášová.

Platí, že ľudia s chronickým ochorením, napríklad astmatici či srdciari, majú dostať iný druh anestézie ako zdraví ľudia.

Máte strach, že sa z narkózy už nepreberiete? Podľa odborníkov sa bojíte zbytočne, moderná anestézia je bezpečná.

Trojkombinácia

Anestetiká obsahujú kombináciu liekov. Sú to hypnotiká, ktoré navodia spánok, analgetiká, teda lieky proti bolesti, a niektoré anestetiká obsahujú aj tretiu zložku – relaxanciá, čo sú lieky na uvoľnenie svalov. Narkóza sa podáva do žily alebo sa anestetické plyny vdychujú cez masku. Deti sa väčšinou uspávajú vdychovaním.

Čo sa s nami deje

  • Pri celkovej anestézii nám anestéziológ zavedie do žily kanylu s infúziou, napojí nás na monitory, na ktorých sleduje EKG, tlak krvi, dýchanie, okysličenie krvi aj koncentráciu anestetických plynov. Kým „spíme“, dýcha za nás prístroj, na ktorý nás napojili, a vdychujeme zmes plynov aj s anestetikami. Na konci operácie sa ukončí podávanie liekov a my sa preberieme.
  • Pri lokálnej anestézii sa preruší prenos nervového impulzu z miesta, kde sa má urobiť operačný zákrok do mozgu. Ste síce pri vedomí, no bolesť necítite.

Aj pri eutanázii

Pri eutanázii sa používajú lieky ako pri anestézii, ale vo veľmi vysokých dávkach. Človek po takejto megadávke zaspí a prestane dýchať. Aj v Spojených štátoch amerických pri popravách „ihlou“ využívajú podobný princíp.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor