„Pri anestézii vlastne robíme riadenú otravu pacienta. Riadená znamená, že liek podávame v presne stanovených dávkach,“ vraví lekárka Jana Gulášová z Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.
Rozhoduje mililiter
Narkóza musí zohľadňovať zdravotný stav, ale aj vek a váhu pacienta. Prekročenie individuálnej dávky by mohlo poškodiť organizmus.
„Tu rozhoduje každý mililiter podaného anestetika,“ vysvetľuje odborníčka. Čo môže ohroziť pacienta?
„Každý liek má aj vedľajšie účinky, no pri jednorazovom podaní anestézie je riziko minimálne. Pri opakovaných podaniach sa môže poškodiť pečeň, obličky či mozog. Záleží na druhu narkózy a zdravotnom stave pacienta,“ pokračuje Jana Gulášová.
Platí, že ľudia s chronickým ochorením, napríklad astmatici či srdciari, majú dostať iný druh anestézie ako zdraví ľudia.
Máte strach, že sa z narkózy už nepreberiete? Podľa odborníkov sa bojíte zbytočne, moderná anestézia je bezpečná.
Trojkombinácia
Anestetiká obsahujú kombináciu liekov. Sú to hypnotiká, ktoré navodia spánok, analgetiká, teda lieky proti bolesti, a niektoré anestetiká obsahujú aj tretiu zložku – relaxanciá, čo sú lieky na uvoľnenie svalov. Narkóza sa podáva do žily alebo sa anestetické plyny vdychujú cez masku. Deti sa väčšinou uspávajú vdychovaním.
Čo sa s nami deje
- Pri celkovej anestézii nám anestéziológ zavedie do žily kanylu s infúziou, napojí nás na monitory, na ktorých sleduje EKG, tlak krvi, dýchanie, okysličenie krvi aj koncentráciu anestetických plynov. Kým „spíme“, dýcha za nás prístroj, na ktorý nás napojili, a vdychujeme zmes plynov aj s anestetikami. Na konci operácie sa ukončí podávanie liekov a my sa preberieme.
- Pri lokálnej anestézii sa preruší prenos nervového impulzu z miesta, kde sa má urobiť operačný zákrok do mozgu. Ste síce pri vedomí, no bolesť necítite.
Aj pri eutanázii
Pri eutanázii sa používajú lieky ako pri anestézii, ale vo veľmi vysokých dávkach. Človek po takejto megadávke zaspí a prestane dýchať. Aj v Spojených štátoch amerických pri popravách „ihlou“ využívajú podobný princíp.