MENU
zdravy-zivot

Pri ktorých kožných ochoreniach sa oplatí preferovať sprchu? Radí odborníčka

Pri ktorých kožných ochoreniach sa oplatí preferovať sprchu? Radí odborníčka
Zdravý život

Pri ktorých kožných ochoreniach sa oplatí preferovať sprchu? Radí odborníčka

Ekzém vás môže poriadne potrápiť. Často ste nerozhodní, či mu voda pomôže alebo nie. Dermatologička dilemu rozlúskne.

Bojíte sa sprchy, lebo vás trápi kožné ochorenie? Hoci mnohí sa vode v tomto prípade podvedome vyhýbajú, odborníčka má v tom jasno. Na každé kožné ochorenie je vhodná hygiena vodou.

Máte suchú kožu?

„Sprchu by ste mali celoročne preferovať, ak trpíte kožným ochorením, pre ktoré je charakteristická suchá koža. Ide napríklad o atopickú dermatitídu, ichtyózu, psoriázu či chronické ekzémy,“ vymenováva dermatologička MUDr. Martina Part, PhD. „Pri sprchovaní však používajte najmä prípravky z lekárne, ktoré sú vyvinuté špeciálne pre pokožku so sklonom k atopii. Vhodné sú výrobky bez parfumácie a parabénov, čím sa znižuje alergizujúci potenciál sprchovacieho prípravku.“ Pre alergikov je vhodnejšia večerná sprcha. Voda zmyje pred spaním prachové častice, prípadné pele, teda možné alergény. Rovnako sa večer osprchujte, aj keď máte suchú pokožku. Potom má celú noc na to, aby sa zregenerovala.

Anketa
Trápi vás atopický ekzém?

Neriskujte podráždenie

Nezabúdajte na ďalšie pevné pravidlo, a neplatí to len pre ľudí s citlivejšou pokožkou. Pod sprchu skočte aj po každom plávaní, či už v bazéne, vrátane domáceho alebo v iných prírodných plochách. Vyvarujete sa tak väčším problémom. „Na koži vám po pobyte v bazéne zostávajú chemické látky, ktoré používajú na dezinfekciu a môžu pôsobiť dráždivo alebo môžu kožu vysušovať,“ upozorňuje na letné nástrahy doktorka Martina  Part. „Osprchovaním spláchnete aj mikróby, ktoré sa môžu vo vode nachádzať. Najmä v prírodných kúpaliskách sa môžete stretnúť s rôznymi rastlinami, ktoré môžu na koži zanechať drobné čiastočky. Ľahko tak skončíte s podráždenou kožou, prípade v kombinácii so slnkom môže byť výsledkom aj kožné ochorenie.“ 

Otužujte

Ste ešte stále nerozhodní, či uprednostníte sprchu pred vaňou? Možno u vás vyhrá ekologický duch. Sprchovanie trvá v priemere 4 až 5 minút. Za minútu miniete približne 15 až 17 litrov vody. Vaňa vás bude v priemere stáť 120 až 150 litrov vody. Sprcha má navyše ďalšiu výhodu. Môžete v nej otužovať. V studenej vani sa nedá kúpať, na studenú sprchu si však zvyknete. Chladnejšia voda poskytujte organizmu množstvo výhod. Telo si však musí privyknúť na chlad postupne, preto všetko odštartujte vlažnou vodou. Po pár dňoch si na teplotu sprchy zvyknete a môžete ju opäť znížiť. Prečo sa oplatí chladnejšie sprchovanie? Posilňuje imunitný systém, zlepšuje prekrvenie, redukuje vznik kŕčov, udržuje pokožku pružnejšiu, odbúrava stres a odoženie únavu.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor