MENU
zdravy-zivot

Záhadný vedľajší účinok diét. Tento hormón vám mení psychiku

Všimli ste si, že pri diétovaní sa akosi meníte? Vedci majú vysvetlenie.
Zdravý život

Záhadný vedľajší účinok diét. Tento hormón vám mení psychiku

Hormón serotonín údajne zohráva kľúčovú rolu v regulácii emócií ako agresivity, či impulzívnosti pri rozhodovaní. Niektorí neurológovia a psychiatri už dlhší čas spájali tento hormón, prenášaný medzi nervovými bunkami, s kontroverzným správaním.

Niektorí neurológovia a psychiatri už dlhší čas spájali tento hormón, prenášaný medzi nervovými bunkami, s kontroverzným správaním. Až spoločná americko-britská štúdia je jednou z prvých, ktoré poukazujú na spojenie medzi nízkou hladinou serotonínu v mozgu a impulzívnosťou. Toto spojenie sa dá jednoducho demonštrovať na prázdnom žalúdku.

Hrá rolu pri rozhodnutiach

Ak totiž osoba nejedla, hladina serotonínu prirodzene klesá, keďže tryptofán (aromatická aminokyselina, ktorá je rozhodujúca pri tvorbe serotonínu) vzniká iba pri diétach. Túto skutočnosť využili aj vedci z University of Cambridge a manipulovali s diétami u testovaných ľudí. Znížili tak hladinu ich serotonínu v mozgu. Následne účastníkov výskumu podrobili hre. Hráči si mali deliť medzi sebou peniaze - ak spoluhráč súhlasil s delením, peniaze sa rozdelili, ak nie, žiadny z hráčov peniaze nedostal. Za normálnych okolností ľudia odmietnu okolo polovice ponúk, ktoré dostanú, teraz však hodnoty presahovali 80 percent.

Myslíme si, že serotonín hrá dôležitú úlohu pri sociálnych rozhodnutiach, necháva agresívne sociálne reakcie v šachu. Zmeny v diéte a strese spôsobujú kolísanie hladiny nášho serotonínu a je dôležité na základe tohto zistenia skúmať vplyv tohto faktoru na náš každodenný život," uviedla doktorandka Molly Crockett z University of Cambridge. Objav vrhá nové svetlo na klinické poruchy ako napríklad, depresie či úzkosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia