MENU
zdravy-zivot

Záhadný vedľajší účinok diét. Tento hormón vám mení psychiku

Všimli ste si, že pri diétovaní sa akosi meníte? Vedci majú vysvetlenie.
Zdravý život

Záhadný vedľajší účinok diét. Tento hormón vám mení psychiku

Hormón serotonín údajne zohráva kľúčovú rolu v regulácii emócií ako agresivity, či impulzívnosti pri rozhodovaní. Niektorí neurológovia a psychiatri už dlhší čas spájali tento hormón, prenášaný medzi nervovými bunkami, s kontroverzným správaním.

Niektorí neurológovia a psychiatri už dlhší čas spájali tento hormón, prenášaný medzi nervovými bunkami, s kontroverzným správaním. Až spoločná americko-britská štúdia je jednou z prvých, ktoré poukazujú na spojenie medzi nízkou hladinou serotonínu v mozgu a impulzívnosťou. Toto spojenie sa dá jednoducho demonštrovať na prázdnom žalúdku.

Hrá rolu pri rozhodnutiach

Ak totiž osoba nejedla, hladina serotonínu prirodzene klesá, keďže tryptofán (aromatická aminokyselina, ktorá je rozhodujúca pri tvorbe serotonínu) vzniká iba pri diétach. Túto skutočnosť využili aj vedci z University of Cambridge a manipulovali s diétami u testovaných ľudí. Znížili tak hladinu ich serotonínu v mozgu. Následne účastníkov výskumu podrobili hre. Hráči si mali deliť medzi sebou peniaze - ak spoluhráč súhlasil s delením, peniaze sa rozdelili, ak nie, žiadny z hráčov peniaze nedostal. Za normálnych okolností ľudia odmietnu okolo polovice ponúk, ktoré dostanú, teraz však hodnoty presahovali 80 percent.

Myslíme si, že serotonín hrá dôležitú úlohu pri sociálnych rozhodnutiach, necháva agresívne sociálne reakcie v šachu. Zmeny v diéte a strese spôsobujú kolísanie hladiny nášho serotonínu a je dôležité na základe tohto zistenia skúmať vplyv tohto faktoru na náš každodenný život," uviedla doktorandka Molly Crockett z University of Cambridge. Objav vrhá nové svetlo na klinické poruchy ako napríklad, depresie či úzkosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia