MENU
zdravy-zivot

Pri DETOXE stavte na histidín: Nájdete ho v týchto potravinách

Beauty,Portrait,Of,A,Woman,Surrounded,By,Various,Healthy,Food
Zdravý život

Pri DETOXE stavte na histidín: Nájdete ho v týchto potravinách

Počuli ste už o histidíne? Viete, prečo je prospešný práve pri snahe schudnúť?

Histidín je prírodná aminokyselina, ktorá je v ľudskom tele dôležitá pre vznik histamínu, ale aj hemoglobínu. Hrá významnú úlohu pri oprave tkanív a pri tvorbe červených a bielych krviniek. Takisto sa podieľa na tvorbe bielkovinového puzdra, ktoré je dôležité pre správne fungovanie centrálnej nervovej sústavy a chráni nervové bunky pred poškodením.

Okrem toho však táto aminokyselina pomáha regulovať stravovacie návyky a metabolizmus energie. V žalúdku produkuje žalúdočné šťavy, ktoré môžu urýchliť a zlepšiť trávenie. Medzi výhody histidínu patrí zníženie oxidačného stresu a zápalu, zlepšenie metabolického zdravia, podpora duševného zdravia, ochrana pred prechladnutím a infekciami, zníženie alergií a ochrana pokožky pred UV žiarením.

Máte ho dostatok?

Histidín, podobne ako ostatné životne dôležité esenciálne aminokyseliny, je najlepšie dopĺňať prostredníctvom pestrej a vyváženej stravy. Histidín sa nachádza v mnohých potravinách živočíšneho i rastlinného pôvodu. Nájdete ho aj ako výživový doplnok. Keďže podporuje trávenie, ako doplnok stravy sa odporúča užívať bezprostredne po jedle.

Ktoré potraviny?

Histidín potrebný pre vaše telo získate vyváženou a zdravou stravou, ktorá obsahuje dostatok bielkovinových potravín, ako mäso, ryby, hydina, strukoviny, orechy a semená. Histidín sa bežne nachádza aj v mlieku, syroch, vo vajciach, v ryži, v zelenej zelenine, hrachu, paprike, ale aj v citrónoch, pomarančoch, banánoch či cesnaku. Tieto potraviny by nemali byť, pre riziko znehodnotenia histidínu, príliš dlho tepelne upravované či vystavené slnečnému žiareniu.

Výživový doplnok

Užívať by ho mali ľudia, ktorí ho majú nedostatok. Používa sa tiež pri liečbe anémie, zlej funkcie obličiek, ale aj na podporu zdravia srdca, imunitného systému, na zvládnutie príznakov artritídy a na liečenie ekzému. Nedostatok bielkovín nie je u nás taký bežný, predpokladá sa, že väčšina ľudí nemusí dopĺňať histidín.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor