MENU
zdravy-zivot

Pri bolestivých platničkách môže zabrať mikrodiscektómia

Zdravý život

Pri bolestivých platničkách môže zabrať mikrodiscektómia

Nedávno nahrádzali medzistavcové platničky titánom, už čoskoro vám možno zachránia chrbticu vlastnými bunkami.

Myslíte si, že chrbtica vás nemôže trápiť, keď máte krátko po tridsiatke? Zahraničné odborné štúdie uvádzajú, že proces starnutia medzistavcovej platničky sa dá pozorovať už u dvadsaťročného človeka! Problémy postihujú najčastejšie ľudí vo veku od tridsať do päťdesiat rokov.

„Keby sme urobili röntgeny a magnetickú rezonanciu všetkým ľuďom, zistíme takmer u každého nepriaznivé zmeny na chrbtici,“ vysvetľuje prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc., z Neurochirurgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity vo Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch.

ČERTOVSKÁ PLATNIČKA

Chrbtica je veľmi dôležitá súčasť našej opornej sústavy. Nesie hmotnosť hlavy i ďalších častí tela a prenáša ju cez panvu na dolné končatiny. A v tom je ten háčik! U človeka je vzhľadom na vzpriamené držanie tela vystavená veľkým tlakom. Medzistavcové platničky, ktoré zabezpečujú pohyblivosť stavcov a tlmenie nárazov, postupne strácajú pružnosť.

Tvorí ich z veľkej časti voda, ktorá sa z nich postupne vytráca. Vysúšajú sa a stenčujú. Obvod platničky je z pevného kruhovitého väziva, ktoré keď sa natrhne, časť platničky sa môže vysunúť do kanála chrbtice a spôsobiť útlak nervu. Poznáte to, keď sa zohnete a už sa neviete vystrieť. Od bolesti zatínate zuby a po lícach vám tečú slzy zúfalstva.

Najzaťaženejšia je drieková časť chrbtice, pretože v nej je ťažisko celého tela. Ak dôjde v tejto oblasti k vysunutiu časti platničky, výhrezu, dostavia sa trýznivé bolesti vyžarujúce do jednej alebo aj oboch nôh. „Pacienti vedia veľmi presne opísať, o akú bolesť ide a lokalizovať jej vyžarovanie,“ hovorí profesor Rudinský. „Už na základe týchto údajov možno predpokladať, ktorý konkrétny koreň je tlačený a ktorá platnička je poškodená.“

ROVNO POD SKALPEL

Ak máte ukrutné bolesti a akákoľvek konzervatívna liečba zlyhala, pomôže vám jedine operácia – mikrodiscektómia.
Neurochirurg odstráni časť platničky, ktorá sa dostala do kanála chrbtice a tlačí na nervový koreň. Zákrok bolesť odstráni alebo ju aspoň zmierni. „Pacienti od prvého dňa cvičia pod dohľadom rehabilitačnej sestry. Na šiesty deň od zákroku ich prepustíme do domácej liečby,“ hovorí profesor Rudinský.

Ale pozor! Ak prídete s bolesťami za lekárom neskoro, mikrodiscektómia je už zbytočná. Našťastie, v takom prípade sa medzi stavce implantujú umelé pohyblivé, ale i statické náhrady platničky. Tento zákrok však závisí od rozhodnutia lekára, veku pacienta a stupňa poškodenia okolia platničky.

ZAHOJENÁ PLATNIČKA?

Najnovšou nádejou je implantácia vlastných chrupavkovitých buniek platničky, ktoré môžu viesť k jej postupnej regenerácii. O čo ide? Pri klasickej operácii výhrezu platničky lekár odoberie časť tkaniva a vloží ho do skúmavky s transportným médiom. Na špeciálnom pracovisku z tkaniva vykultivujú nové zdravé bunky.

Po troch mesiacoch vám do poškodenej platničky v celkovej alebo lokálnej anestézii vštepia zopár nových buniek. „Po šiestich až dvanástich mesiacoch by malo dôjsť k zhojeniu defektov platničky a k jej obnove. V Nemecku a v Spojených štátoch už boli prezentované prvé čiastočné výsledky. „Spolupracujeme so Združenou tkanivovou bankou Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, kde majú skúsenosti s prípravou tkanív a buniek.

Na našom pracovisku máme zatiaľ na tento zákrok pripravených troch pacientov. O výsledkoch je však priskoro hovoriť, lebo je to v štádiu klinického skúšania. Keby sa nám však podarilo prinajmenšom spomaliť proces degenerácie platničky o desať až pätnásť rokov, bude to skvelé. Je to návrat k fyziológii. Skúsime regenerovať, opraviť tkanivo, nie ho nahradiť titánom,“ vysvetľuje profesor Rudinský.


Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor