MENU
zdravy-zivot

Prezident komory záchranárov: Prekonal som covid, dám sa zaočkovať

Vakcína proti covid-19 je jediný spôsob, ako pandémiu zvládnuť.
Zdravý život

Prezident komory záchranárov: Prekonal som covid, dám sa zaočkovať

Jedinou naozaj spoľahlivou prevenciou voči pandémii je očkovanie.

Aby bolo očkovanie proti novému koronavírusu účinné, zaočkovať by sa malo 65 percent populácie. Iná liečba v súčasnosti neexistuje. Ako informuje TASR, na sociálnej sieti ministerstva zdravotníctva (MZ) to pripomína František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Sám som prekonal covid-19

Zdravotníci aktuálne podľa Majerského čelia enormnému počtu pacientov s ochorením COVID-19, ktorí majú veľmi vážny stav. „Nevieme im pomôcť. Na ochorenie neexistuje liečba, riešime len symptómy. Zdravotnícki záchranári chcú pomôcť všetkým a táto situácia je pre nás všetkých veľmi frustrujúca, a preto je veľmi dôležité sa začať očkovať," zdôraznil Majerský.

Pripomenul, že sám ochorenie prekonal a zaočkovať sa dá. „Chcem sa dať zaočkovať, lebo chcem byť zodpovedný voči svojej rodine, priateľom a pacientom," dodal Majerský. Na vakcináciu vyzval zdravotníkov aj verejnosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia