MENU
zdravy-zivot

Prepadla vás jarná únava? Tieto bylinky ju odoženú, stačí spraviť jednu vec

Prebúdzate sa bez energie, hoci máte dostatok spánku?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prepadla vás jarná únava? Tieto bylinky ju odoženú, stačí spraviť jednu vec

Neustále zívate, podopierate si očné viečka, robíte chyby v práci a pritom je váš spánkový cyklus v poriadku? Ide o jarnú únavu a bojovať s ňou môžete nielen hektolitrami kávy, ale aj tými správnymi bylinkami.

Dni sa predlžujú, očakávate nával energie zo slnečných lúčov a namiesto toho sa cítite každé ráno ako po prebdenej noci. To je tzv. jarná únava. Podľa vedcov za to môže hladina hormónov v tele. V zime totiž telo vyrába viac melatonínu, so zvyšujúcim sa množstvom denného svetla ho telo na jar vyrába menej a my to pociťujeme ako vyčerpanosť. Stavte na pomoc prírody.

Jarná letargia, alebo aj reverzná sezónna afektívna porucha, sú oficiálne názvy jarnej únavy. Je uznávaná ako reálna choroba, jej príznaky sú ospalosť, podráždenosť, citlivosť na zmeny počasia, niekedy aj bolesti hlavy, dokonca až depresia.

Stavte na odpočinok

Jarná únava zvyčajne prejde po dvoch-troch týždňoch.Jarná únava zvyčajne prejde po dvoch-troch týždňoch.
Zdroj: shutterstock

Jarná únava je sezónna záležitosť a naozaj ide o únavu z prechodu zo zimy. Ako dlho ju môžeme pociťovať? Zvyčajne prejde po dvoch-troch týždňoch. Telo si totiž po čase zvykne. Ale mení sa aj podľa počasia, ktoré sa posledné obdobie mení. V každom prípade doprajte svojmu telu čas, aby sa po dlhom „zimnom spánku“ zregenerovalo a opäť dostalo do formy. Ak únava neprechádza ani po dlhšom odpočinku, možno, že ide o chronickú únavu, pri ktorej je nutné navštíviť lekára.

Aké bylinky pomôžu dozviete sa na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor