Dni sa predlžujú, očakávate nával energie zo slnečných lúčov a namiesto toho sa cítite každé ráno ako po prebdenej noci. To je tzv. jarná únava. Podľa vedcov za to môže hladina hormónov v tele. V zime totiž telo vyrába viac melatonínu, so zvyšujúcim sa množstvom denného svetla ho telo na jar vyrába menej a my to pociťujeme ako vyčerpanosť. Stavte na pomoc prírody.
Jarná letargia, alebo aj reverzná sezónna afektívna porucha, sú oficiálne názvy jarnej únavy. Je uznávaná ako reálna choroba, jej príznaky sú ospalosť, podráždenosť, citlivosť na zmeny počasia, niekedy aj bolesti hlavy, dokonca až depresia.
Stavte na odpočinok
Jarná únava je sezónna záležitosť a naozaj ide o únavu z prechodu zo zimy. Ako dlho ju môžeme pociťovať? Zvyčajne prejde po dvoch-troch týždňoch. Telo si totiž po čase zvykne. Ale mení sa aj podľa počasia, ktoré sa posledné obdobie mení. V každom prípade doprajte svojmu telu čas, aby sa po dlhom „zimnom spánku“ zregenerovalo a opäť dostalo do formy. Ak únava neprechádza ani po dlhšom odpočinku, možno, že ide o chronickú únavu, pri ktorej je nutné navštíviť lekára.
Aké bylinky pomôžu dozviete sa na ďalšej strane ►►►