MENU
Zdravý život

Prepadla vás jarná únava? Tieto bylinky ju odoženú, stačí spraviť jednu vec

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak pomáha proti hnačkám, plynatosti, ale aj zápche, ničí črevné parazity a zmierňuje kŕče.Medvedí cesnak pomáha proti hnačkám, plynatosti, ale aj zápche, ničí črevné parazity a zmierňuje kŕče.
Zdroj: Shutterstock

Jarná očistná kúra s medvedím cesnakom vás prebudí a dodá vám medvediu silu. Obsahuje vitamín C, ktorý zvyšuje imunitu, podporuje vstrebávanie železa, pomáha liečiť rany a blahodarne pôsobí na vysoký krvný tlak. Pomáha proti hnačkám, plynatosti, ale aj zápche, ničí črevné parazity a zmierňuje kŕče. Najlepší je čerst­vý, neodporúča sa na tepelné spracovanie. Zberať ho môžete, kým rastlina nezačne kvitnúť. Je skvelý na jarný detox. Môžete ho pridávať do šalátov, smoothie alebo si spraviť pesto.

Púpava lekárska

Púpava je bohatý zdroj vitamínu CPúpava je bohatý zdroj vitamínu C
Zdroj: Shutterstock

Púpava je bohatý zdroj vitamínu C, dokáže telo zbaviť nadbytočnej vody, pôsobí močopudne, má pozitívne účinky na trávenie, navracia chuť do jedla a jej listy skvelo detoxikujú organizmus. Môžete si ju pridať do smoothie, šalátov alebo vyrobiť pesto.

Ďalšie vhodné bylinky na únavu nájdete na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
2/5
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor