MENU
zdravy-zivot

Prekvapilo vás vypadávanie vlasov? Máme pre vás tipy, ako ho zastaviť

Prekvapilo vás vypadávanie vlasov? Máme pre vás tipy, ako ho zastaviť
Zdroj: Adobe Stock
Zdravý život

Prekvapilo vás vypadávanie vlasov? Máme pre vás tipy, ako ho zastaviť

Vypadávanie vlasov je prirodzenou súčasťou vlasového cyklu, no ich úbytok môže byť niekedy príliš veľký. Netreba podliehať panika, so správnou starostlivosťou a vhodne zvolenou kozmetikou to zvládnete.

Prečo nastáva vypadávanie vlasov?

Vypadávanie vlasov je prirodzeným javom a denne môžeme prísť o desiatky vlasov. Na to, aby sme pochopili, prečo sa tak deje, treba poznať fázy rastu vlasov. Veľmi jednoducho by sme mohli povedať, že naše vlasy majú fázu rastu, pokoja a vypadávanie. Starý vlas vypadne a na jeho mieste narastie nový. Príčin, prečo padajú viac ako obyčajne, môže byť hneď niekoľko. Patrí k nim dedičnosť, hormonálne zmeny, stres, kožné choroby, choroby štítnej žľazy, nedostatok vitamínov a minerálov, vek alebo nadmerné množstvo dyhydrotestosterónu DHT v tele. Muži i ženy sa môžu stretnúť aj s alopéciou, kedy vznikajú na hlave veľké lysiny a je potrebné vyhľadať odborníka.

Treba byť trpezlivým

Je pochopiteľné, že vypadávanie vlasov môže byť veľmi stresujúce a na vnútornej pohode človeku nepridá. Treba k nemu pristupovať ako ku každému problému, s pokojom a chladnou hlavou. Ako prvé si kúpte vitamíny na vlasy a upravte svoju životosprávu. Pridajte si do jedálnička viac ovocia, zeleniny, vitamínov a antioxidantov. Doprajte si kvalitný spánok a venujte sa aj sami sebe, aby ste sa cítili príjemne. V neposlednom rade sa vyberte na nákup, pretože kozmetika proti vypadávaniu vlasov je neraz veľmi účinná v boji padaním a rednutím vlasov a prináša viditeľné výsledky.

Šampóny, oleje aj toniká

Starostlivosť o vlasy začnite tým, že si pred ich umytím doprajete masáž vlasovej pokožky s olejom proti vypadávaniu vlasov. Nechajte ho pokojne pôsobiť aj pár hodín, potom použite šampón proti vypadávaniu vlasov. Odporúčané sú napríklad tie od značky Alpecin pre mužov či Kérastase pre ženy. Šampón je vhodné doplniť aj maskou alebo kondicionérom, ktoré pôsobia proti vypadávaniu vlasov a stimulujú ich rast. Na záver použite tonikum proti vypadávaniu vlasov, ktoré tiež upokojuje pokožku hlavy. V priebehu pár týždňov môžete sledovať úbytok vypadnutých vlasov a tiež zlepšenie ich kvality. To už stojí za vyskúšanie, no nie?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor