MENU
zdravy-zivot

Prekvapí vás, prečo sa oplatí jesť praženicu. Čo sa skrýva pod škrupinou?

Všetky pozitívne vlastnosti vajíčka si vychutnáte pri jeho rozumnej konzumácii.
Zdravý život

Prekvapí vás, prečo sa oplatí jesť praženicu. Čo sa skrýva pod škrupinou?

Vajíčka z jedálneho lístka neškrtajte. Surové však radšej nepite. Ktoré živiny sa v ňom nájdete a prečo sa netreba báť cholesterolu?

Dali by ste si vajíčko, ale stále ste v rozpakoch, či vám zbytočne nezdvihne hladinu cholesterolu? Pamätníci si iste spomenú na reklamu – jedno vajce denne, potom prišlo obdobie, keď sa vajcia stali strašiakom. To už neplatí! 

Dostalo milosť

Vajce je bohatým zdrojom cholesterolu, o tom niet pochýb. „Jedno obsahuje približne dvestotridsať miligramov, pričom všetok cholesterol sa nachádza v žĺtku. Z toho vyplýva, že jedno vajce dodá organizmu takmer jeho celodennú dávku,“ vysvetľuje odborníčka na výživu prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „V minulosti sa predpokladalo, že vysoký príjem cholesterolu potravou, je zodpovedný za jeho vysoké hladiny v krvi, práve preto sme mali konzumáciu vajec výrazne obmedziť. Zistilo sa však, že cholesterol z potravy, jeho hladinu v krvi v skutočnosti ovplyvňuje minimálne.“ Oveľa horší vplyv má na hodnoty cholesterolu príjem nasýtených tukov. Veľké štúdie nepotvrdili ani súvislosť medzi konzumáciou vajec a aterosklerózou či srdcovo-cievnymi ochoreniami. Naopak, stále pribúdajú dôkazy o jeho pozitívnych účinkoch na ochranu pred vznikom mozgovej príhody. 

Behali po tráve?

Pamätáte sa ešte na vajíčka od starej mamy, z ktorých bola vždy žltšia praženica i bábovka? Voľný chov prináša výhody nielen pre sliepky. Pohyb na čerstvom vzduchu, slnko a po väčšinu roka prístup k zelenej strave, sa odrazia na kvalite vajíčok. „Majú vyšší obsah vitamínu D i omega-3 polynenasýtených mastných kyselín, ktorých máme v bežnej strave nedostatok,“ vymenúva lekárka, prečo sa oplatí do drahších biovajec a tých z voľného chovu investovať. „Žĺtok takých sliepok je intenzívnejšie sfarbený pre vyšší obsah karotenoidov.“ Určite sa ich neoplatí vynechávať z jedálneho lístka. Patria medzi biologicky najcennejšie potraviny. Podľa odborníčky sa za tým skrýva vynikajúca skladba vaječných bielkovín, tukov, vitamínov, minerálnych látok i rastových a ochranných faktorov. 

Prekvapí vás, prečo sa oplatí jesť praženicu. Čo sa skrýva pod škrupinou?Prekvapí vás, prečo sa oplatí jesť praženicu. Čo sa skrýva pod škrupinou?
Zdroj: Shutterstock

Prostredie, v ktorom sa sliepky chovajú, sa odrazí aj na kvalite vajíčok. Foto: Shutterstock

Chýba len jeden vitamín

„Vajce má vyššiu biologickú hodnotu ako mlieko či mäso hospodárskych zvierat. Pre našu výživu je optimálne najmä zloženie plnohodnotných bielkovín, mimoriadne vysoká je ich stráviteľnosť. Z tukov, okrem cholesterolu, má význam vysoký podiel nenasýtených, čiže zdraviu prospešných mastných kyselín a najmä vysoký podiel fosfolipidov. Ide najmä o ovolecitín,“ približuje ďalšie pozitíva Jana Jurkovičová. „Je dôležitý pre správnu funkciu nervovej sústavy. Podieľa sa i na znižovaní hladiny cholesterolu v krvi.“ Vajce obsahuje všetky významné minerálne látky, stopové prvky a takmer všetky vitamíny okrem céčka. Skrýva však v sebe ešte väčší potenciál. Odborníci predpokladajú, že sa v ňom nachádzajú doteraz nepreskúmané biologicky aktívne látky, ktoré môžu zohrať úlohu aj pri prevencii či liečbe niektorých chorôb. 

Slepačie vajíčko obsahuje vitamíny A, D, E, K a vitamíny skupiny B. Z minerálov a zo stopových prvkov je v ňom zastúpený vápnik, fosfor, sodík, železo, ale aj horčík, draslík a jód. Ak si dáte jedno väčšie na raňajky, pokryjete ním približne 15 percent dennej potreby sodíka, železa a bielkovín. 

Kedy je vhodná opatrnosť?

Všetky pozitívne vlastnosti vajíčka si vychutnáte pri jeho rozumnej konzumácii. V praxi to znamená, že stačí zjesť jedno denne alebo sedem týždenne. Sú však diagnózy, pri ktorých je namieste ich príjem mierne obmedziť. „Opatrnosť sa odporúča pri chorobách žlčníka alebo ak už máte ochorenie srdca a ciev alebo cukrovku druhého typu. Na druhej strane sa však predpokladá, že u týchto ľudí predstavuje vyššie riziko skôr nezdravý životný štýl vrátane stravy ako samotná konzumácia vajec,“ objasňuje odborníčka. Pravidelne začínate deň surovým vajíčkom, aby ste mali výraznejšiu svalovú hmotu? Hoci ponúka podobné benefity ako varené, počítajte s tým, že je ťažšie stráviteľné a využiteľnosť bielkovín je nižšia. „Surový vaječný bielok obsahuje bielkovinu avidín, ktorá má antinutričné účinky. Znamená to, že môže blokovať vstrebávanie niektorých vitamínov,“ upozorňuje doktorka Jana Jurkovičová. Navyše, nielen v letných mesiacoch konzumáciou surových vajec riskujete salmonelovú infekciu. 

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia