MENU
zdravy-zivot

Prehnali ste to so slnkom? 5 tipov, ako pomôcť spálenej pokožke

Ak nemáte poruke špeciálny sprej, radšej siahnite po uhorke. A doprajte si najmä oddych.
Zdravý život

Prehnali ste to so slnkom? 5 tipov, ako pomôcť spálenej pokožke

Cez deň ste nič necítili, ale večer vám bolestivo svitne. Či už ste športovali, pracovali v záhrade, alebo jednoducho zaspali na slnku. Nevýhodou je, že spálenie sa môže prejaviť až po troch, štyroch hodinách od slnenia.

U veľmi citlivých osôb sa začervenanie objaví aj skôr, asi do hodiny. Spozornieť by ste mali hneď, ako pocítite čo i len drobné napätie pokožky. Najčastejšie si ľudia spália ramená, krk či chrbát. Zabrať dávame aj ušiam či priehlavkom chodidiel.

Začnite chladiť

Červenej koži doprajte ihneď prvú pomoc. Červenej koži doprajte ihneď prvú pomoc.
Červenej koži doprajte ihneď prvú pomoc.
Zdroj: Shutterstock

Červenej koži doprajte ihneď prvú pomoc. Presuňte sa do tieňa či vetranej miestnosti. Postihnuté miesta musíte v prvom rade schladiť. Použiť môžete vlažnú sprchu, nie ľadovú. Ak si na ňu netrúfate, na boľavé partie priložte mokrý uterák. Obklady pravidelne obnovujte. „Potom si postihnuté miesta ošetrite mliekami, sprejmi alebo krémami s utišujúcim účinkom, napríklad s obsahom pantenolu,“ radí dermatologička Hana Zelenková. Vhodné sú i výrobky s obsahom vápnika, mentolu, sorbitolu či Aloe vera. Pri slabšom spálení môžete zvoliť aj klasické prípravky po opaľovaní, ktoré majú často i chladivý účinok.

Čítajte: Idete do Chorvátska či Grécka s ochranným faktorom 50? TOTO si prečítajte! 

Ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia