MENU
zdravy-zivot

Prehnali ste to so slnkom? 5 tipov, ako pomôcť spálenej pokožke

Ak nemáte poruke špeciálny sprej, radšej siahnite po uhorke. A doprajte si najmä oddych.
Zdravý život

Prehnali ste to so slnkom? 5 tipov, ako pomôcť spálenej pokožke

Cez deň ste nič necítili, ale večer vám bolestivo svitne. Či už ste športovali, pracovali v záhrade, alebo jednoducho zaspali na slnku. Nevýhodou je, že spálenie sa môže prejaviť až po troch, štyroch hodinách od slnenia.

U veľmi citlivých osôb sa začervenanie objaví aj skôr, asi do hodiny. Spozornieť by ste mali hneď, ako pocítite čo i len drobné napätie pokožky. Najčastejšie si ľudia spália ramená, krk či chrbát. Zabrať dávame aj ušiam či priehlavkom chodidiel.

Začnite chladiť

Červenej koži doprajte ihneď prvú pomoc. Červenej koži doprajte ihneď prvú pomoc.
Červenej koži doprajte ihneď prvú pomoc.
Zdroj: Shutterstock

Červenej koži doprajte ihneď prvú pomoc. Presuňte sa do tieňa či vetranej miestnosti. Postihnuté miesta musíte v prvom rade schladiť. Použiť môžete vlažnú sprchu, nie ľadovú. Ak si na ňu netrúfate, na boľavé partie priložte mokrý uterák. Obklady pravidelne obnovujte. „Potom si postihnuté miesta ošetrite mliekami, sprejmi alebo krémami s utišujúcim účinkom, napríklad s obsahom pantenolu,“ radí dermatologička Hana Zelenková. Vhodné sú i výrobky s obsahom vápnika, mentolu, sorbitolu či Aloe vera. Pri slabšom spálení môžete zvoliť aj klasické prípravky po opaľovaní, ktoré majú často i chladivý účinok.

Čítajte: Idete do Chorvátska či Grécka s ochranným faktorom 50? TOTO si prečítajte! 

Ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia